Zadbaj o swoje bezpieczeństwo w górach

 Zadbaj o swoje bezpieczeństwo w górach

Kiedy marzą Ci się zimowe wędrówki po górach, powinieneś wiedzieć, jak się do nich przygotować. Wraz z nadejściem chłodniejszych dni góry zaczynają się zmieniać. Ich szczyty pokrywają się śniegiem, a warunki atmosferyczne potrafią być niekiedy mało przyjazne. Kiedy kochasz przygody, to wszystko może Cię tylko dodatkowo zachęcić. Jednak musisz pamiętać, że zanim wyruszysz na spotkanie z naturą zimą, musisz się do tego odpowiednio przygotować. Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli chcesz zachować bezpieczeństwo w górach i cieszyć się udaną wyprawą.

Co może być niebezpiecznego w górach zimą?

Kiedy obserwujesz góry z dołu, możesz nawet nie zdawać sobie spawy, co złego mogłoby Cię w nich spotkać. Wyglądają majestatycznie, a biała pokrywa śnieżna pięknie dekoruje ich szczyty. Dodatkowo słoneczna pogoda tym bardziej zachęca na wybranie się na górską wycieczkę. Jednak o ile latem możesz sobie pozwolić na spontaniczny wypad w górskie rejony, tak zimą należy się do niego po prostu racjonalnie przygotować. 

Co może się wydarzyć na ośnieżonym szlaku? Przede wszystkim możesz się poślizgnąć, utracić równowagę i upaść. W najlepszym wypadku odniesiesz tylko lekkie stłuczenia, a w najgorszym będziesz musiał dzwonić po pomoc, ponieważ złamiesz lub skręcisz nogę.

Wychodząc w góry, musisz się także liczyć z nagłą zmianą warunków atmosferycznych. Kiedy spotka Cię śnieżyca, łatwo możesz utracić orientację w terenie. Dodatkowo niedostosowany strój i nieodpowiednie obuwie sprawią, że będzie Ci zimno a Twoje ciało może nawet doznać odmrożenia. 

Wielu turystów wybierając się w góry, nie pamięta także, że zimą zmrok zapada bardzo szybko i nie dostosowuje trasy do swoich możliwości. 

Będąc w górach, możesz doświadczyć tylko jednego problemu lub zaczną się one pojawiać stopniowo jeden po drugim. 

Wielu nieszczęśliwych wypadków można by było uniknąć, gdyby turyści wychodzili zimą w góry po prostu przygotowani i przestrzegali zasad panujących na szlaku. 

Bezpieczeństwo w górach – jak zadbać o nie jeszcze przed wyprawą?

Polskie góry są dostosowane do możliwości każdego piechura. Znajdziesz w nich  łagodne trasy z pięknymi widokami, w które możesz wybrać się całą rodziną. Możesz także podnieść poprzeczkę, gdy masz taką potrzebę i wybrać te bardziej wymagające szlaki. Sprawdź, jak sprawić, żeby wyprawa w góry zimą była fantastyczną przygodą, a nie strachem o własne zdrowie. 

Jakie są zasady bezpieczeństwa w górach, których warto przestrzegać?

  • Odpowiednia odzież – przede wszystkim zadbaj o odpowiednie obuwie, które powinno dobrze trzymać się podłoża i posiadać twardą i antypoślizgową podeszwę. Dobre zimowe buty powinny także solidnie trzymać kostkę, aby uchronić Cię przed jej skręceniem. Ubieraj się na cebulkę. Pamiętaj o lekkich warstwach odzieży termicznej, które będą odprowadzały wilgoć na zewnątrz. 

    Ważne jest też, by w Twoim plecaku znalazła się folia NRC – zwana tez folią życia,  która w razie potrzeby pozwoli zatrzymać Ci ciepło blisko ciała. 
  • Weź ze sobą prowiant – nawet kiedy planujesz dojść do schroniska na posiłek, musisz być przygotowany na nagłą zmianę planów. Szczególnie ważne jest, aby mieć ze sobą wystarczającą ilość płynów. Wysokokaloryczne przekąski pomogą Ci szybko uzupełnić energię podczas wyprawy.

    Pamiętaj też, że alkohol w górach rozgrzewa tylko pozornie i potrafi być naprawdę zgubny. Rozszerzając Twoje naczynia krwionośne, może doprowadzić do szybkiego wychłodzenia organizmu.
  • Zaopatrz się w mapę – najlepiej sprawdzają się tradycyjne, papierowe mapy. Możesz także mieć mapę w telefonie, jednak ten jak wiemy, potrafi być zawodny i w przypadku wyładowania się baterii lub jego awarii możesz mieć problem z odnalezieniem się na szlaku. Bardzo przydatny może okazać się także kompas. 
  • Zaplanuj trasę na miarę swoich możliwości – oprócz własnych predyspozycji, miej także na uwadze warunki pogodowe. Jeśli wyprawa odbędzie się w grupie, trasę należy dostosować do umiejętności  najsłabszego uczestnika. 
  • Miej ze sobą telefon  – koniecznie z naładowaną baterią i wpisanymi numerami alarmowymi i nie bój się prosić o pomoc! Polski numer TOPR/GOPR to 985 lub 601 100 300 lub międzynarodowy numer alarmowy 112. Wypadki w górach się zdarzają i nawet pomimo najlepszego przygotowania możesz potrzebować pomocy z zewnątrz. 

    Co zrobić w takim przypadku? Przede wszystkim zachowaj spokój i wezwij pomoc telefonicznie. Przed wyjściem w góry możesz zainstalować na swoim telefonie aplikację RATUNEK, dzięki której ratownicy będą mogli łatwo określić Twoje położenie. 
  • Pamiętaj o zabraniu leków – jeśli przyjmujesz je na stałe – w szczególności te na cukrzycę, alergię, czy kłopoty z krążeniem.
  • Sprawdź prognozę pogodyzapoznaj się z ostrzeżeniami lawinowymi w dniu, w którym planujesz wybrać się w góry i dopasuj plan wyprawy do warunków w nich panujących.

Bezpieczeństwo w górach zimą – ruszaj na wyprawę zawsze w towarzystwie. 

Nawet kiedy cenisz sobie samotne wędrówki, wychodzenie w góry zimą w pojedynkę to nie najlepszy pomysł. Oprócz tego, że w grupie jest zawsze raźniej, wspólny trekking jest po prostu bezpieczniejszy. Pamiętaj, że Twoi towarzysze mogą być jedynymi osobami na szlaku, które będą mogły Ci udzielić pomocy w razie wypadku. 

Pamiętaj, że zimowe górskie wyprawy mogą być wspaniałą przygodą, nie zapomnij się jednak do nich solidnie przygotować i respektować zasady obowiązujące w górach. 

admin

Komentarze