Rysy od strony słowackiej – łatwiejsza droga na szczyt

 Rysy od strony słowackiej – łatwiejsza droga na szczyt

Rysy to najwyższy szczyt w Polsce. Kiedy kochasz góry, na pewno masz go na liście marzeń, a wizja wspinaczki od dawna kiełkuje w Twojej głowie. Jeśli do tej pory jedyne, co Cię powstrzymywało, to stosunkowo duży poziom trudności, musisz wiedzieć, że szlak na Rysy od strony słowackiej jest nieco łatwiejszym rozwiązaniem. Nadal jednak wymaga odpowiedniego przygotowania. Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz się na szczyt Rysów u naszych sąsiadów.

Rysy – co warto o nich wiedzieć, zanim zaplanujesz trasę?

Rysy to góra leżąca na granicy polsko-słowackiej w Tatrach Wysokich. Posiada ona 3 wierzchołki, a najwyższy z nich znajduje się po słowackiej stronie Tatr i liczy sobie 2503 m. n. p. m. Przez wierzchołek północno-zachodni, który ma 2499 m. n. p. m. przebiega granica polsko-słowacka i to właśnie on jest najwyżej położonym punktem Polski. 

Nazwa Rysy pochodzi od pożłobionych zboczy całego kompleksu Niżnych Rysów, Żabiego Szczytu Wyżniego i Żabiego Mnicha. Zapoczątkowali ją polscy górale już na początku XIX w. Rysy należą do najczęściej odwiedzanych szczytów tatrzańskich i cieszą się ogromną popularnością wśród turystów. Są częścią Korony Gór Polski, Korony Tatr, Korony Europy oraz Wielkiej Korony Tatr. 

Jak wygląda trasa na Rysy od strony słowackiej?

Na najwyższy szczyt Korony Gór Polski prowadzi dobrze oznakowany szlak wiodący przez Popradzki Staw. Pomimo iż szlak ten jest łatwiejszy niż trasa po polskiej części, nadal wymaga on dobrej kondycji i odpowiedniego przygotowania ekwipunku turystycznego.

Słowacki szlak prowadzący na Rysy pozwala sprawdzić przygotowanie oraz dobrze weryfikuje nabytą w górach kondycję. Wybierając się na najwyższy szczyt Tatr, musisz wiedzieć, jak się ubrać w góry i przede wszystkim zadbać o wygodne buty, które zagwarantują Ci stabilność i bezpieczeństwo podczas wędrówki. Szlak na Rysy od strony słowackiej prowadzi od pewnego momentu wyłącznie po skałach, więc odpowiednie obuwie jest niezwykle ważne, jeśli chcesz uniknąć kontuzji. 

Nie da się ukryć, że panoramy, jakie serwują turystom Rysy, są przepiękne, dlatego tak samo jak i po polskiej stronie, szlak prowadzący na szczyt cieszy się dużą popularnością. Również z tego względu warto wybrać na swoją przygodę godziny poranne – wówczas ruch będzie po prostu mniejszy a wspinaczka przyjemniejsza. 

Szlak na Rysy od strony słowackiej – co warto wiedzieć przed wspinaczką?

Od 1 listopada szlaki turystyczne w Tatrach Słowackich, które znajdują się powyżej schronisk, zostają zamknięte. Otwarcie następuje 16 czerwca. Warto więc zaplanować swoją wspinaczkę z kalendarzem w ręku. 

Wybierając się w góry po słowackiej stronie, pamiętaj o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia turystycznego. Koszt jest niewielki i wynosi kilkanaście złotych na dzień.

Schronisko Chata pod Rysami, które spotkasz na swojej drodze przed zdobyciem szczytu, zachęca turystów do pomocy przy wyniesieniu towaru, który jest zgromadzony w rejonie rozdroża szlaków przy Popradzkim Stawie. Są to przeważnie artykuły spożywcze lub drewno na opał, które turyści mogą zabrać ze sobą do schroniska. W zamian za przysługę otrzymują oni w podziękowaniu herbatę.

Na szlaku możesz spotkać tatrzańskich tragarzy. Rekordziści potrafili przenieść na swoich plecach paczki o wadze nawet 200 kg! Jest to jedyna możliwość dostarczenia towaru do schroniska, ponieważ nie dociera tam żaden transport. 

Tatry Slowacja

Wejście na Rysy od strony słowackiej – przeżyj przygodę w malowniczej scenerii Tatr

Początek trasy, która poprowadzi Cię na szczyt Tatr możesz zacząć przy Štrbské Pleso, skąd wychodzi szlak czerwony lub na parkingu przy stacji kolejki Popradské Pleso, gdzie swój początek ma szlak niebieski. Oba szlaki spotykają się przy Popradzkim Stawie.

Pomimo że trasa od słowackiej strony jest bardziej dostępna i łatwiejsza, przed podjęciem próby wejścia na szczyt Rysów, koniecznie upewnij się, że warunki pogodowe będą sprzyjające. Latem w wyższych partach gór około godziny 12-13 częstym zjawiskiem jest występowanie burz. Warto przed tą godziną schodzić już ze szczytu. Pamiętaj, że najlepszą porą na wyruszenie w góry jest zawsze bardzo wczesny poranek. 

Mimo że szlak na Rysy od strony słowackiej jest prostszy niż w Polsce, nadal nie jest to bułka z masłem i dla mniej wprawionych turystów może być niemałym wyzwaniem. Wystarczy jednak nieco przygotowania, aby bez problemów zrealizować swoje marzenie. 

Wejście na Rysy od słowackiej strony może być wspaniałym doświadczeniem dla każdego miłośnika gór i doskonałym przystankiem na drodze do zobaczenia ich tym razem z nieco trudniejszej, ale równie zachwycającej polskiej strony.  

aleksandra.charlampowicz-jablonska

Komentarze