Dolina Białego – poznaj bliżej ten uroczy zakątek Tatr

 Dolina Białego – poznaj bliżej ten uroczy zakątek Tatr

Dolina Białego, fot. Cybularny


Jeśli po wizycie w Zakopanem potrzebujesz złapać na chwilę oddech, możesz udać się do urokliwej Doliny Białego, która znajduje się na przedmieściach miasta. Zachwyca turystów szczególnie wiosną, kiedy wszystko zaczyna kwitnąć a Biały Potok, który przez nią przepływa, bije ze zdwojoną mocą. Jednak Dolina Białego dostępna dla turystów jest przez cały rok, ponieważ nie ma w niej zagrożenia lawinowego. Wystarczą niecałe 2 godziny, aby poznać ją naprawdę dobrze i dowiedzieć się, jakie sekrety w sobie skrywa.

Dolina Białego – malownicze miejsce z historią w tle

Dolina Białego z całą pewnością jest wyjątkowa. Warty uwagi jest fakt, że przepływa przez nią potok, który osiąga największy średni spadek w Tatrach – 187 m/km. Nazwa potoku pochodzi od białych wapieni na dnie doliny, a także od piany, która wytwarza się na powierzchni pędzącej wody.

Jej historia jest barwna i sięga okresu lat 50., gdzie przez pięć lat była zamknięta i wielce strzeżona. Przyczyną byli Rosjanie, którzy na terenie Doliny Białego chcieli w tym okresie wydobywać uran. Miał on im podobno posłużyć do skonstruowania bomby atomowej. Jednak zasoby rudy okazały się na szczęście niewystarczające, a cała akcja została przerwana.

Do dziś jednak turyści, którzy wybiorą do Doliny Białego mogą zobaczyć zakratowany otwór jednej ze sztolni, który znajduje się przy żółtym szlaku turystycznym.

Ciekawostką jest też fakt, że Dolina Białego była inspiracją dla pisarzy. Między innymi Stefan Żeromski opisywał ją słowami „leżę sobie tam w podścielisku pysznych mchów i całych zarośli liści borówek”. Słowa te nie dziwią chyba nikogo, kto chociaż raz udał się na spacer po jej malowniczym szlaku.

Dolina Bialego sciezka scaled
Szlak w Dolinie Białego, fot. Cybularny

Dolina Białego Zakopane – tatrzańska perełka w cieniu Giewontu

Oprócz historii Dolina Białego jest także wyjątkowa pod względem swojego mikroklimatu. Wszystko za sprawą majestatycznego Giewontu, który rzuca na nią cień. To przez niego w dolinie wytworzył się surowy mikroklimat. Wpłynęło to na obniżenie pięter roślinności aż o około 150 metrów. Z powodu trasy, która praktycznie w całości pozostaje w cieniu, na spacer dnem Doliny Białego warto zabrać ze sobą cieplejsze ubranie.

Wybierając się na szlak Doliny Białego, możemy zaobserwować niezwykłe bogactwo fauny i flory, która znajduje się przecież w tak niewielkiej odległości od terenów miejskich. Z tego też faktu od 1954 roku Dolina Białego poddana jest ścisłej ochronie, aby zachować jej niezwykłe walory.

Podczas wędrówki przez dolinę zauważysz na jej zboczach wyraźną dominację świerków, jodeł i buków. Wprawniejsze oko dostrzeże także skupiska limb. Co ciekawe, w Dolinie Białego znajdują się najniżej położone stanowiska kosodrzewiny.

To również miejsce występowania bardzo rzadkiego skórkotrzęsaka ciernistego – grzyba, który w Polsce można spotkać jedynie na dwóch stanowiskach, w tym właśnie w dolinie.

Uwielbiasz przyrodę? Przed wyprawą do Doliny Białego koniecznie udaj się do jednego z punktów obsługi turystów TPN. Możesz tam zakupić specjalny mini przewodnik, który pomoże Ci odkryć jeszcze więcej ciekawostek związanych z tym cennym obszarem. W przewodniku znajdziesz zadania, które zachęcają turystów m.in.: do liczenia gatunków roślin, a także do rozwiązania przyrodniczej krzyżówki. Zagadki stanowią doskonałe uzupełnienie wędrówek z najmłodszymi turystami.

Dolina Białego szlak idealny dla początkujących

Czas przejścia trasą w Dolinie Białego wynosi średnio 1 godzinę i 30 minut. To niespełna 2.5 km i niewiele jak na tatrzański szlak turystyczny. Jednak bogactwo roślin, towarzystwo Białego Potoku i niewielkich wodospadów, a także kresowy charakter tego miejsca z licznymi skałami, sprawiają, że spacer po malowniczej dolinie pozostaje niezapomnianym przeżyciem. Dzięki temu, że trasa nie jest zbyt długa, ale naszpikowana atrakcjami jest to miejsce uwielbiane przez rodziny z dziećmi.

Nie poleca się jednak zabierania za sobą wózka, ponieważ droga w Dolinie Białego jest do nich zupełnie nieprzystosowania. Dużo lepszym pomysłem jest spacer Doliną Białego z maluchami w chuście lub nosidle.

Starsze dzieci z pewnością będą zachwycone bogactwem flory i fauny tak bardzo, że rozczarowaniem będzie koniec szlaku, który wyznacza niewielki wodospad. Jednak nie ma powodów do zmartwień, ponieważ bardziej wprawieni piechurzy mogą kontynuować wycieczkę, kierując się na Sarnią Skałę oraz do Doliny Strążyskiej lub podążając na Kalatówki.

Dolina Białego jest doskonałym miejscem, aby połknąć bakcyla i postawić na niej swoje pierwsze tatrzańskie kroki. Jeśli będzie Twoim celem sama w sobie – z pewnością także się nie zawiedziesz i szybko zaczniesz planować kolejne górskie wędrówki.

admin

Komentarze