Zimowa Przyjemność na Stoku: Wybierz Idealny Obóz Snowboardowy
Co oznaczają kolory szlaków?
Nawet jeśli nie jesteś zapalonym miłośnikiem górskich wędrówek, na pewno masz świadomość tego, że różne szlaki górskie mają różna oznaczenia. Zastanawiasz się, co oznaczają poszczególne kolory szlaków i o czym informują? Wyjaśniamy, dlaczego stosuje się różne kolory szlaków i co one oznaczają!
Kolory szlaków górskich. Oznakowanie szlaków turystycznych
Kolory szlaków turystycznych są uniwersalnym sposobem znakowania tras, zgodnie z zarządzeniami PTTK szlaki oznacza się trzema poziomymi paskami, które przylegają do siebie. Zewnętrzne paski są białe, a środkowy może mieć kolor czerwony, żółty, zielony, niebieski albo czarny.
Oznaczenia zazwyczaj mają wymiary 9 x 15 cm, powinny być umieszczone w dobrze widocznym miejscu. Kolory szlaków górskich często są umieszczane więc na drzewach, kamieniach albo słupkach, które znajdują się wzdłuż trasy. Dla ułatwienia czytelności, poszczególne kolory szlaków nie mogą się krzyżować – dzięki temu turysta podążający za jednym kolorem szlaku, nie zboczy przypadkowo na inną trasę.
Jak jeszcze znakuje się szlaki turystyczne? Kolory to nie jedyne rozwiązanie, oprócz tego na szlaku turystycznym powinny znajdować się odpowiednie tablice z opisem, które informują, dokąd zmierza szlak i jaki jest szacowany czas przejścia.
Co oznaczają kolory szlaków w Tatrach i innych polskich górach?
Kolory szlaków w Tatrach oraz innych polskich górach są znakowane według pewnego klucza. Dzięki temu możesz zrozumieć, z jakiej trasy korzystasz. Jaki klucz znakowania się stosuje?
Kolor czerwony oznacza główny, najważniejszy szlak na danej trasie. Jest to zwykle najbardziej krajobrazowa trasa, która uwzględnia po drodze wiele ciekawych miejsc. W wysokich górach często szlaki turystyczne czerwone są prowadzone po najważniejszych szczytach.
Oznaczenia szlaków kolorem niebieskim mówią o tym, że to drugi co do ważności szlak. Niebieskie szlaki są też szlakami o dłuższym dystansie w porównaniu do szlaków czerwonych.
Kolorem żółtym oznacza się trasy łącznikowe i dojścia pomiędzy szlakami.
Kolor zielony stosowany jest do szlaków, które prowadzą do charakterystycznych punktów turystycznych. Czasami oznacza się tym kolorem także łączniki i dojścia.
Kolorem czarnym oznaczane są krótkie szlaki dojściowe. Ten kolor jest najrzadziej stosowany ze względu na swoją słabą widoczność w terenie.
Trudność szlaków górskich a kolory
Zastanawiasz się, jaki kolor szlaku jest najłatwiejszy? Wśród turystów nadal żywe jest przekonanie, że kolory szlaków górskich oznaczają trudność. Niektórzy są przekonani, że szlaki czarne są najtrudniejsze, a żółte należą do najłatwiejszych.
Jest to jednak mylne przekonanie, chociaż ten mit jest nadal żywy! Kolory szlaków pieszych nie mają żadnego powiązania z tym, jaka jest trudność trasy.
Oznaczenia szlaków – podsumowanie
Odpowiednie oznakowanie szlaków turystycznych pozwala na bezproblemowe odnalezienie trasy do wybranego miejsca. Wbrew temu, co sądzi wielu turystów, to wcale nie kolorem oznacza się trudność trasy! Mimo wszystko warto wiedzieć, co oznaczają poszczególne kolory szlaków.