Rodzinne wyprawy na skuterach śnieżnych – jak zaplanować bezpieczną przygodę dla całej rodziny
Dolina Kościeliska – zachwyca o każdej porze roku

fot. Jerzy Opioła
Nie ma w roku takiego czasu, w którym Dolina Kościeliska mogłaby wyglądać nieatrakcyjnie. Zimą spowita białym puchem prezentuje się wręcz bajkowo, wiosną soczystość jej kolorów przyprawia o zawrót głowy, latem zapierające dech w piersi widoki i malownicze szlaki zachęcają do długich wędrówek, jesienią zaś nakłada na siebie złocisty płaszcz, który na pamiątkowych zdjęciach prezentuje się niezwykle efektownie i na długo pozostaje w pamięci.
Dolina Kościeliska – w czym tkwi jej sekret?
Dolina Kościeliska znajduje się w Tatrzańskim Parku Narodowym i jest jednym z najczęściej wybieranych miejsc w Tatrach odwiedzanych przez turystów. W przewodniku można ją znaleźć, jako pozycję, którą bezwzględnie trzeba zobaczyć, wybierając się w góry. Druga co do wielkości Dolin, zaraz po Chochołowskiej, pomimo fal napływających do niej turystów, potrafi nadal zachować swój urok.
Dlaczego jest tak popularna? Dobry dojazd z Zakopanego busem lub autem sprawia, że jest ona dostępna dla każdego – nawet niezmotoryzowanych turystów. Dolinę Kościeliską przecina szeroka, utwardzona ścieżka, która jest idealna do spacerowania zarówno dla seniorów, jak i rodziny z dziećmi, które podróżują w wózkach. To bardzo duże udogodnienie dla turystów. Ta łatwość przejścia trasy dla każdego sprawia, że szczególnie w okresie wakacyjnym może na jej szlakach może być tłoczno. Jednak poza sezonem, zwłaszcza w środku tygodnia wycieczka do Doliny Kościeliskiej może być naprawdę magicznym czasem i chwilą oddechu od codziennego pędu.
Dolina Kościeliska trasy – gdzie udać się podczas jednodniowej wycieczki?
Dolinę Kościeliską można po prostu przejść od jednego punktu do celu, czyli na Halę Ornak, na której znajduje się schronisko i z powrotem, uznając, że atrakcja została „zaliczona”. Jednak ten sposób to szansa zobaczenia tylko niewielkiej części jej urokliwych zakątków. Na wyprawę do Doliny Kościeliskiej warto poświęcić nawet cały dzień, aby niespiesznie odkryć jej najbardziej urzekające zakamarki.
Skałki, wzniesienia, jaskinie, do których można zaglądać i oczywiście ciągnący się przez całą trasę potok, nadają Dolinie Kościeliskiej niesamowitego klimatu i sprawiają, że z pozoru zwykła wędrówka spodoba się nawet najmłodszym turystom, a chodzenie na własnych nogach przez dłuższy czas jak się okazuje, staje się możliwe.
Co warto zobaczyć przez cały rok w Dolinie Kościeliskiej?
Zwiedzanie Doliny Kościeliskiej nie wymaga szczególnego przygotowania i ćwiczenia kondycji fizycznej na kilka miesięcy przed wyjazdem – to wdzięczna część Tatr jest przyjazna każdemu. Jednak jak zawsze podczas czasu spędzonego w górach, warto pamiętać o stosownym obuwiu i zmiennej pogodzie, która potrafi zaskakiwać.
Jaskinia Mroźna
Chcąc odwiedzać jaskinie (co jest zdecydowanie warte całego zachodu podczas pobytu w Dolinie Kościeliskiej), warto mieć ze sobą latarkę – a najlepiej czołówkę, oraz ubranie, którego nie szkoda pobrudzić. Co prawda latarka nie będzie konieczna w przypadku zwiedzania Jaskini Mroźnej, gdyż jest ona jedyną oświetloną jaskinią w Tatrach po polskiej stronie.
Jaskinia Mroźna to w Dolinie Kościeliskiej pierwsza z pięciu jaskiń udostępnionych dla turystów, którą można odwiedzić, zbaczając bezpośrednio ze szlaku. Dojście do niej jest krótkie, ale wymaga nieco wysiłku, ponieważ prowadzi przez czarny szlak o długości 700 m. W środku jaskini panuje stała temperatura 6 stopni Celsjusza, więc trzeba mieć to na uwadze, zwłaszcza wybierając się do niej latem, aby wziąć coś ciepłego na przebranie. Przejście jaskini trwa około pół godziny i jest nie lada atrakcją dla najmłodszych w wieku od 6-7 lat. Potrafi bardzo urozmaicić pobyt w Dolinie Kościeliskiej, więc nie warto z niej rezygnować podczas rodzinnej ekspady.
Dolina Kościeliska Jaskinie to także warte uwagi: Jaskinia Raptawicka, Jaskinia Mylna, Jaskinia Obłazkowa oraz Smocza Jama, polecane dla tych wszystkich, którym nie przeszkadzają klaustrofobiczne pomieszczenia lub fakt, że niekiedy trasę trzeba pokonywać na czworakach lub nawet czołgać się w niektórych miejscach. Wycieczki do jaskiń mogą być ciekawą przygodą i doskonałą okazją do zrobienia pięknych zdjęć – rozciągają się z nich piękne widoki na Dolinę i Potok Kościeliski.
Wąwóz Kraków
Uchodzi on za jeden z najpiękniejszych w Tatrach i choć trasa udostępniona dla turystów wynosi zaledwie 500 m, widoki, które można w nim napotkać, pozostają w pamięci na długo. Urokliwa trasa prowadzi pomiędzy dwoma bardzo pionowymi zboczami, które porośnięte mchami, porostami i roślinnością tworzą bajkową scenerię hipnotyzującą o każdej porze roku.
Idąc wąwozem Kraków, na jego końcu na turystów czeka metalowa drabina, po której można dostać się do Smoczej Jamy, która choć niewielka, potrafi podnieść poziom ekscytacji na wysoki poziom. Trasę pokonuje się, trzymając się w większości łańcuchów, co dla starszych dzieci jest wielką frajdą.
Smerczyński Staw
To niesamowite miejsce w Dolinie Kościeliskiej znajduje się kilometr od schroniska. Malowniczy staw położony u podnóża gór zachwyca o każdej porze. Kiedy jezioro nie jest zamarznięte zimą, można w tafli jego wody dostrzec odbijające się szczyty: Błyszcz i Bystra.
Warto odwiedzić to urokliwe miejsce szczególnie jesienią, kiedy cały krajobraz nabiera ciepłych kolorów. Smerczyński Staw do doskonałe miejsce na chwilę odpoczynku i obcowanie z przyrodą. Jeziorko otoczone jest odgrodzonym od turystów lasem, w którym spokojne życie może wieść dzika zwierzyna. Dobrze mieć to miejsce w planach przy okazji pobytu w Dolinie Kościeliskiej. Napotkane tam widoki ukoją każdą duszę, nawet tę, która zaczęła już narzekać na bolące nogi.
Schronisko PTTK na Hali Ornak
Dla wielu to końcowy przystanek podczas wędrówki, a dla innych dalsza baza wypadowa na podbój Zachodnich Tatr. Schronisko PTTK jest miejscem na małej Polance Ornczańskiej, w którym każdy może liczyć na wytchnienie i odpoczynek. Schronisko służy miejscami noclegowymi i smaczną kuchnią, która jest malowniczo położona. Budynek w stylu góralskiej chaty z drewnianej bali pomaga na chwilę przenieść się w inny wymiar. W sezonie warto wcześniej zadbać o rezerwację miejsc noclegowych, gdyż potrafi w nim być naprawdę tłoczno.
Wielu atrakcji w Dolinie Kościeliskiej można doświadczyć, nie zbaczając nawet z głównej trasy, która prowadzi do schroniska. To między innymi Potok Kościeliski, którzy towarzyszy turystom praktycznie przez całą drogę na Halę Ornak. Wspaniale ożywia krajobraz. Często po drodze można spotkać także pasące się na polanie owce, które szczególnie cieszą najmłodszych piechurów. Obowiązkowy postój, podczas którego owce są przeprowadzane przez bacę z jednego pastwiska na drugi to wspaniały widok i niesamowicie fotogeniczna chwila, dla której warto zrobić przystanek.
Dolina Kościeliska – kiedy się wybrać?
Tatry przyciągają turystów o każdej porze roku. Nie inaczej jest z Doliną Kościeliską, która dzięki swojej malowniczości i ogromie atrakcji, które są dostępne, kiedy tylko zechce się zboczyć z głównej trasy – pozostaje uwielbiana zarówno przez dzieci, jak i dorosłych.
Idealny czas na jej odkrycie nie istnieje, ponieważ podczas każdej pory roku i pogody potrafi zachwycać w inny sposób. Najlepiej jest więc powracać wielokrotnie, za każdym razem niespiesznie odkrywając ją trochę na nowo. Z całą pewnością jest tego warta.