Atrakcje na Orawie — co warto zobaczyć?

 Atrakcje na Orawie — co warto zobaczyć?

Zamek Orawski, fot. Jurbox

Orawa leży na terenie Słowacji i Polski. Jest to idealne miejsce dla miłośników pieszych wycieczek oraz rowerzystów. Orawa ma wiele do zaoferowania, dlatego warto znać jej najlepsze atrakcje. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tej krainy historycznej, przeczytaj nasz artykuł.

Orawa — czym się charakteryzuje?

Obszar Orawy wynosi około 1900 km2. Jeżeli chodzi o podział administracyjny, region ten na Słowacji posiada 4 powiaty — Dolny Kubin, Namiestowo, Trzciana oraz Twardoszyn. Natomiast w części polskiej głównymi miejscowościami są Jabłonka i Lipnica Wielka. Najlepszym momentem na zwiedzanie zakątków Orawy jest luty, marzec, sierpień oraz wrzesień, ponieważ w tych miesiącach panują najlepsze warunki pogodowe.

Atrakcje na Orawie ściśle związane są z historią, która jest bardzo bogata i dotyczy również Polski. Kiedyś Północna Orawa należała do Polski, jednak w XIV wieku w całości stała się częścią Węgier. W 1920 roku region ten został podzielony między Polskę i Słowację. Z tego względu warto zwiedzić tamtejsze rejony, które są atrakcyjne dla turystów.

Zamek Orawski

Oravsky hrad to słowacki zamek wzniesiony na skale. Położony nad rzeką Orava. Jeden z najbardziej popularnych zabytków tego regionu, ze względu na jego malownicze otoczenie. Zamek znajduje się niedaleko granicy Polski. Od Przełęczy Glinka około 37 kilometrów, a od Przełęczy Glinne 40 kilometrów.

Niezwykłym przeżyciem może okazać się nocne zwiedzanie zabytku, ponieważ o tej porze organizowane jest krótkie teatralne przedstawienie. W sezonie, który zaczyna się w kwietniu i trwa aż do końca września, organizowane są festyny dla turystów. Terminy tego typu imprez są udostępnione na stronie internetowej obiektu. Zwiedzać zamek można również z polskojęzycznym przewodnikiem, dlatego jest to jedna z ciekawszych atrakcji na Orawie.

Slanický ostrov

Jest to wyspa powstała w 1954 roku po zatopieniu wsi Slanica. Tereny są porośnięte różną roślinnością, dzięki temu otoczenie przypomina park. Dodatkowo na wyspie znajduje się XVIII wieczny kościół. Barokowe elementy świątyni pozostają w depozycie Galerii Orawskiej. Instytucja stworzyła w kościele stałą wystawę sztuki ludowej tego regionu. W lecie w świątyni odbywają się koncerty “Orawskiego Lata Muzycznego”.

Od 1973 roku cała wyspa oraz wszystkie istniejące na niej obiekty mają status pomnika przyrody. Na wyspę można dostać się statkiem, który w sezonie letnim wypływa z przystani Slanická Osada na południowo-zachodnim brzegu jeziora Orawskiego.

Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Atrakcje turystyczne na Orawie charakteryzują się ciekawą historią. Takim zabytkiem jest Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej, który znajduje się w Dolnym Kubinie. Świątynia posiada XIV wieczną wieżę. Kościół usytuowany jest w dolnej części Hviezdoslava na fundamentach gotyckiej kaplicy z 1559 roku. Kościół kilka razy był odnawiany, ostatni raz w 2005 roku.

Orawa, czyli dobre miejsce dla sportowców

Region Orawy to perfekcyjne miejsce dla doświadczonych rowerzystów, ponieważ na tym terenie istnieje wiele lokalnych oraz międzynarodowych tras rowerowych. Co więcej, jeżeli jeździsz konno, możesz się wybrać do miejscowości Podbiel oraz Vitanová, które są idealnie przystosowane do tego typu rekreacji.

Orawa to doskonałe miejsce dla turystów, które ma wiele do zaoferowania. Z tego względu warto zaplanować tam wycieczkę. Możesz zobaczyć ciekawe zabytki bądź skorzystać z atrakcji sportowych. Każdy znajdzie coś dla siebie w tej pięknej, historycznej krainie.

admin

Komentarze