userad91
Boks reklamowy

Zdrowy Styl : Minerały i Witaminy


Zrobimy sobie małe zadanie . Zastanówcie się jak to wyglądało wasze dzieciństwo.

 Ja zawsze pamiętam, że kiedy byłam mała i babcia szykowała dla mnie kanapki, siedziałam w pokoju i czekałam aż mnie zawoła – ale zanim zawołała zawsze wiedziałam z czym będą kanapki i nie dlatego że mi powiedziała ale dlatego że woń przeciętego pomidora czy ogórka niosła się po całym mieszkaniu. Dziś sama przygotowuje kanapki dla swojej córki i niestety krojąc pomidora czy ogórka nie jestem w stanie wyczuć jego zapachu, kolor jest nierealny a pomidor zazwyczaj mimo ze jest czerwony to jest twardy jak ziemniak.

 Przykro to przyznać, ale niestety przez lata, jakość oraz wartość odżywcza produktów diametralnie spadła. Poziom witamin i minerałów jest w nich znikomy – wartości te poleciały na łeb na szyję. Wynika to z monokulturowych upraw (co ma wpływ na coraz gorszą jakość gleby i brak możliwości jej regeneracji), zrywaniu warzyw i owoców zanim tak naprawdę dojrzeją, długotrwałe przechowywanie w tzw. chłodniach i transport na duże odległości oraz wszechobecne pestycydy i inne „cudeńka”

 Jak możemy zadbać o jakość tego co jemy? Z pewnością lepiej zakupić wspomniane warzywa i owoce u lokalnego dostawcy w osiedlowym warzywniaku – lub z przysłowiowej „paki” auta. Często w lecie -przynajmniej na mojej ulicy - przejeżdża lokalny rolnik i sprzedaje produkty uprawiane przez siebie tradycyjnymi metodami – smak ich i zapach jest bardziej zbliżony do tego, co pamiętamy z dzieciństwa i na pewno są bardziej wartościowe od tych z dyskontu.   Teraz mała ankieta (w wersji językowej dla kobiet – bo będzie mi łatwiej ;-))

- Wstajesz rano i jesteś wyspana, pełna energii i chce Ci się wstać i to na dodatek z uśmiechem?

- W ciągu dnia jesteś pełna energii , nie narzekasz, jesteś przyjazna i pomocna dla otoczenia?

- Kładąc się spać jesteś zrelaksowana, i nie jesteś zmęczona po całym dniu?

- Śpisz dobrym twardym snem, nie odczuwasz dyskomfortu nóg, nie masz złych snów?

 Jeśli na powyższe pytania odpowiedziałaś pozytywnie to jest duże prawdopodobieństwo, że jesteś Klubowiczką.

Jeśli jednak na większość pytań odpowiedziałaś negatywnie to znaczy to z pewnością, że twój styl odżywiania szwankuje, masz niedobory witamin i minerałów.

Musimy sobie uświadomić jedną istotną rzecz: Nasze zdrowie zaczyna się w 70 miliardach komórek z jakich jesteśmy zbudowani. Każdego dnia budząc się każda z 70 miliardów Twoich komórek potrzebuje zarówno makroskładników (białko, węglowodany, tłuszcze) oraz Mikroskładników, Witamin, Minerałów. Dzieje się tak dlatego, że właśnie w nocy nasz organizm reperuje i uzupełnia braki tych elementów w naszym organizmie. Naprawia komórki regeneruje je. Do tego potrzebuje właśnie witamin i minerałów. Każdego ranka poziom ich spada i naszym zadaniem jest uzupełnić te niedobory naszym pożywieniem w ciągu dnia. Słowo witamina pochodzi z jez. greckiego i oznacza życie. Trzeba wziąć to określenie dosłownie. Bez wszystkich 17 witamin nie moglibyśmy zwyczajnie żyć. Nasz organizm nie jest w stanie sam ich wyprodukować, wyjątek stanowi witamina D. W naszym organizmie nie ma procesu, który mógłby odbyć się bez użycia witamin. Prawdą jest , że bez witamin i minerałów nasze życie jest niemożliwe. Są one dla naszego organizmu jak paliwo dla samochodu. Od ilości oktanów w paliwie zależy jego jakość i to jak sprawnie jeździ nasz samochód i jak szybko zużywają się w nim podzespoły (silnik, filtry itd.)
Od Ciebie zależy jakie paliwo lejesz do swojego organizmu. Jeśli nie dostarczysz z nim witamin i minerałów to organizm nie będzie prawidłowo funkcjonował a Ty będziesz się czul zmęczony, rozdrażniony, będziesz kiepsko spał itd… .

Jeśli z tradycyjnym jedzeniem chciałbyś dostarczyć wszystkich niezbędnych dla organizmu składników, musiałbyś spożyć kilkanaście razy więcej kcal w stosunku do twoich potrzeb energetycznych i możliwości spalenia ich. Jeden pomidor z ogródka babci nie równa się pomidorowi z supermarketu. Dlatego współcześnie tak ważne jest dbanie o odpowiednie proporcje i skład posiłków oraz suplementację, wszystko to w zależności od twojego wieku, wagi, stylu życia, aktywności fizycznej, poziomu stresu i wielu innych czynników.

Zapamiętajmy - nasze zdrowie zaczyna się w 70 Miliardach komórek, to od nas i tylko od nas zależy czy naszemu organizmowi dostarczymy tych niezbędnych do życia witamin i minerałów aby zapobiec wielu chorobom. Łatwiej jest dostarczyć witamin i być zdrowym - niż brać leki aby znów wrócić do zdrowia. Na koniec postawmy sobie pytanie. Jemy jeszcze? - Czy już zaczęliśmy się odżywiać? ODPOWIEDZ NA TO PYTANIE DAJE NAM NASZ ORGANIZM KAŻDEGO RANKA PO PRZEBUDZENIU I CZĘSTO W CIĄGU DNIA KIEDY OPADAMY Z SIŁ, JESTEŚMY ZMĘCZENI, ZDENERWOWANI, ŚPIĄCY Szukamy przyczyny tego stanu w pogodzie , w pracy, we wszystkim co jest wokół nas. ODPOWIEDZ MAMY W SOBIE.Zobacz ofertę sklepu z akcesorimi i odzieżą turystyczną SZLAK.CO


Źródło: fot. pexels

2018-02-14 06:36 911 Zdrowy Styl : "Witaminy i minerały "

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie niewidoczny

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67