Boks reklamowy

Z cyrkiem czy bez cyrku - "władza" stanowiska zając nie chce

Ogólnoświatowa akcja, która w Polsce przebiega od hasłem "Cyrk jest śmieszny ! Nie dla zwierząt!" zatacza coraz szersze kręgi. Zakazać wstępu cyrkom, które zarabiają na pokazywaniu tresury dzikich zwierząt postanowiły m.in takie miasta jak: Słupsk, Kołobrzeg, Śrem, Wrocław, Łódź, Poznań, Warszawa, Jelenia Góra Częstochowa. W Nowym Targu burmistrz nie chce zająć w tej sprawie żadnego stanowiska uważając, że to nie jest zadanie własne miasta gminy.

15 krajów świata wydało zakaz wjazdu cyrkom pokazującym tresurę zwierząt. W Polsce do walki o taki zakaz przyłączają się kolejne samorządy. Mimo braku przepisów wiele miast powiedziało nie tresurze zwierząt pokazywanej w cyrkach objazdowych. Gruntuje się powszechne przekonanie, że cyrki naruszają prawa zwierząt, ich dobrostan i ustawę o ochronie (Słupsk). We Wrocławiu i Poznaniu zakaz wjazdu trup cyrkowych pokazujących tresurę zwierząt obejmuje nie tylko tereny miejskie, ale i prywatne . 

O stanowisko w tej sprawie zapytałam m.in burmistrza Nowego Targu Grzegorza Watychę i  dostałam taką odpowiedź: czy władza musi zajmować stanowisko w każdej sprawie,która nie dotyczy zadań własnych gminy, jak np. cyrk??? - napisał mi w odpowiedzi na mojego SMS-a burmistrz Miasta.

W odpowiedzi na to pytanie przytoczę bliską burmistrzowi wypowiedź ks. prof Jana Orzeszyna z Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie na temat moralnej odpowiedzialności sprawujących władzę: 

- Państwo zatem pełni przez władze zwierzchnie służebną rolę w stosunku do społeczeństwa. Jego celem jest dobro wspólne, czyli wszechstronnie pojmowana pomyślność społeczeństwa- mówi ks. prof. Orzeszyna dodając- Dobro wspólne (...) jest więc podstawowym kryterium sprawowania władzy. Polega ono przede wszystkim na poszanowaniu praw i obowiązków każdego człowieka. Wobec tego głównym zadaniem sprawujących władzę w państwie jest z jednej strony dbanie o uznawanie, poszanowanie i ochronę tych praw oraz stałe ich doskonalenie w drodze wspólnego uzgadniania, z drugiej zaś strony czuwanie nad tym, aby każdy mógł łatwiej wypełniać swoje obowiązki (...) Dobrem wspólnym nie jest tylko suma korzyści i usług publicznych, które zapewnia organizacja życia społecznego, ale także suma wartości duchowych cechujących grupę, a więc jej poziom umysłowy, poczucie praworządności i wolności, świadomość więzi społecznej, umiejętność współpracy itp.

Ze swej strony dodam,że po to m.in wybiera się władzę, by potrafiła zająć stanowisko w kwestiach ważnych dla obywateli: nawet tych z małych miasteczek aspirujących do miana stolicy Podhala i nadawania tonu przedsięwzięciom w regionie; a ze czas cyrkowego tournee tuż tuż  i standardowo w Nowym Targu ,na Kamieńcu rozkładanych namiotów Cyrku; Zalewski, Korona czy Safari się zbliża wypadałoby tak dla porządku jasno określić swoje stanowisko w sprawie gościnnych występów w Nowym Targu - cyrków nota bene pokazujących tresurę zwierząt. 

W oświadczeniach prezydentów miast, które wydały zakazy wjazdu w swoich miastach trupom cyrkowym prezentującym tresurę zwierząt czytamy , że barwne pokazy tresury nie są edukacyjne, są za to szkodliwe wychowawczo , a sam cyrk ze swoimi akrobacjami, klownami i pokazami gimnastycznymi jest dużo bardziej atrakcyjny i dla takiego cyrku jest miejsce w ich miastach.

Urszula Starzyk
mojserwis.blogspot.com

Zostań naszym darczyńcą, mecenasem lub sponsorem. Twoja dobrowolna wpłata zostanie przeznaczona w całości na działalność Stowarzyszenia I love Podhale - wydawcę portalu twoje-podhale.pl

BGZ BNP Paribas o/Nowy Targ konto: 24 1600 1462 1816 9582 4000 0001


Oceń artykuł:


2016-04-25 14:50 754