userad89
Boks reklamowy

W sprawie placu zabaw na os. Suskiego padają zarzuty manipulacji danymi i udzielania nierzetelnych informacji

Plac zabaw na os. Suskiego w Nowym Targu, który zrealizowano w pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego (2014-2015) niestety pozostawia wiele do życzenia. Po wadliwej rynnie teraz okazuje się, że zainstalowane tam ogrodzenie zagraża życiu i bezpieczeństwu dzieci, a wszystko dlatego, że klepnięto w mieście nierzetelnie zaprojektowane i urzędniczo zatwierdzone, a do tego wadliwie wykonane ogrodzenie placu. Padają przy tym zarzuty manipulowania danymi, udzielania nierzetelnych informacji, braku instalacji monitoringu i oszczędzania na priorytetach jakimi powinno być zdrowie i życie dzieci. 

Sprawa placu zabaw na os. Suskiego już po raz drugi wraca z reklamacją do urzędu miasta. Oddany we wrześniu 2015 roku obiekt wewnątrzosiedlowy miał służyć dzieciom w wieku 3-15 lat, mieszkającym przy ulicy Suskiego i Kopernika w Nowym Targu. Tym razem za sprawą samego ogrodzenia, którego druty niebezpiecznie sterczą we wszystkich możliwych miejscach. Jedyna pociecha w tym taka, że obok placu często pojawiają się dorośli z pobliskiego blokowiska i mają oko na to, co dzieje się wewnątrz ogrodzonej przestrzeni.

Na samym początku były problemy: z wadliwie zamontowaną rynną do zjeżdżania - przypominała historię inwestycji Budżetu Obywatelskiego radna Bogusława Korwin - a teraz z nierzetelnie zaprojektowanym, urzędniczo zatwierdzonym i wadliwie wykonanym ogrodzeniem tegoż placu.
 
Według mieszkańców tego rejonu miasta od samego początku inwestycję traktowano po macoszemu. 
Naciąganie przez pracowników za krótkich paneli ogrodzeniowych powoduje pękanie drutów, a zabawy dzieci i niezamierzone działanie powodują wygięcia, złamania powstawania dziur, czy też wypadanie tychże paneli - mówi Korwin dodając - Ogrodzenie wykonano zgodnie z minimalnymi wymaganiami w tym zakresie, a średnica drutu wynosi zaledwie 3 mm, co zachowuje parametry, ale nie zdrowy rozsądek i umiejętność choćby minimalnego myślenia i obrazuje całkowity brak wyobraźni. Wykonanie ogrodzenie z takiej jakości prętów, gdzie połamane i pokrzywione stanowią realne zagrożenie dla zdrowia i życia jest nie do pojęcia.

Zdaniem radnej ważne są dwa aspekty-  lokalizacja placu i komu ma służyć. Plac zabaw Suskiego – Kopernika to obiekt wewnątrzosiedlowy, z którego korzystają dzieci w wieku od 3 do 15 lat. To plac, który jest każdego dnia intensywnie użytkowany.

- Refleksja: Tam, gdzie można wykorzystać środki unijne czy każde inne zewnętrzne wszystko jest najdroższe, najlepsze i najokazalsze. Natomiast, jak trzeba sięgnąć po własne środki, to sytuacja jest diametralnie odwrotna, chociaż w budżecie obywatelskim na projekt były przeznaczone i zabezpieczone dużo większe środki finansowe - twierdzi Bogusława Korwin dowodząc, że władze miasta w każdej sytuacji pokazują inny koszt całej inwestycji .
 
-Dochodzi wręcz do manipulowania danymi i udzielania nierzetelnych informacji - mówi radna Korwin - Przypomnę, że koszt placu zabaw to: według złożonego do budżetu obywatelskiego projektu to 244 600 zł, według odpowiedzi do interpelacji z 24 czerwca 2015 roku po rozstrzygnięciu przetargu to 209 172 zł, a według rocznego sprawozdania z rocznej realizacji zadań inwestycyjnych w 2015 roku to tylko 188 780 zł - mówi radna podkreślając -Tak więc panie burmistrzu zostało zaoszczędzonych na tym projekcie prawie 56 tys. zł. Zaoszczędzone przede wszystkim na bezpieczeństwie naszych dzieci, czyli na tym, co powinno być naszym priorytetem.

W interpelacji jaką radna Bogusława Korwin złożyła na ręce władz miasta domaga się w imieniu mieszkańców osiedla Suskiego natychmiastowego zajęcia się zdewastowanym ogrodzeniem, zamontowania monitoringu, którego koszt był ujęty w zwycięskim projekcie Budżetu Obywatelskiego i dołożenia jeszcze jednego kosza na śmieci, bo jeden to za mało.
 
Swoją drogą po mojej wizycie na placu zabaw na oś Suskiego mogę z całą pewnością potwierdzić, że plac zabaw jaki oddano na tym osiedlu z pewnością nie przypomina swoim rozmachem tego, który funkcjonuje na moim własnym osiedlu tzw. Miasteczka Komunikacyjnego (Szaflarska - Wojska Polskiego) i moim prywatnym zdaniem jest najpiękniejszym placem zabaw dla dzieci w całym mieście, ale wielka odpowiedzialność jaką w sytuacji zagrożenia wykazują na tym osiedlu ludzie dorośli: i młodsi i starsi jest godna szybkiej interwencji i naprawienia tego, co zostało zniszczone i co faktycznie może zagrażać bezpieczeństwu. 

Urszula Starzyk
www.mojserwis.blogspot.com
Zobacz ofertę sklepu z akcesorimi i odzieżą turystyczną SZLAK.CO2016-07-28 17:26 558 suskiego, Nowy Targ, plac zabaw

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie niewidoczny

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67