userad89
Boks reklamowy

Tradycje :Wielkanoc 2018 ... Jedziemy czy zostajemy ?....czyli ekonomia świąt

Od 100 do 500 zł  i więcej na osobę trzeba wydać na święta Wielkanocne w 2018 roku. W najskromniejszej wersji zapasy na dwudniowe celebrowanie Zmartwychwstania obejmują koszt najbardziej podstawowych pokarmów święconki. W najdroższej wersji możemy liczyć na święta z udziałem prezentowego zajączka. Statystyki mówią , że gros Polaków święta Wielkanocne spędzi z rodziną w domu, ale spora część naszych rodaków planuje w tym czasie wypad w góry czy nad morze a nawet poza granice kraju Bez względu na miejsce i strefę czasową świąt Wielkanocnych wierzący mają zapewnione nie tylko tradycyjne śniadanie, ale i samą tradycyjną święconkę .W tym roku święta wielkanocne zaczyna sobota 31 marca i czas samego Zmartwychwstania przypadający na tradycyjny prima aprilis tj. 1 kwietnia 2018 oraz lany poniedziałek 2 kwietnia 2018.

Ekonomiści policzyli, chociaż Eureki nie odkryli, że święta Wielkanocne tradycyjnie już wymagają nakładów. Tym większych im większą mamy rodzinę. Co do tego, że największy koszt w nich stanowią wydatki na jedzenie wszyscy są zgodni. Zgadzamy się też z tezą, że nie chodzi w tym wypadku o sam koszt świątecznego śniadania, które de facto stanowi credo całego Wielkanocnego świętowania, ale też o to , co stawiamy na stole przez dwa świąteczne dni .

Tradycją świąt wielkanocnych jest święconka czyli pokarmy, które poświęcone w sobotę muszą znaleźć się na stole podczas najważniejszego , bo świątecznego śniadania . Tu naturalnie mowa nie tylko o :jajkach( podawanych w różnej formie i z różnym nadzieniem ), chrzanach,wędlinach, pasztetach,  pieczywie , cieście , ale przecież nikt dziś sobie nie wyobraża, by takie śniadanie obyło się tradycyjnego żurku czy barszczu białego, śledzi , galaret, sałatek, serników , bab   i wielu, wielu innych smakołyków. 

Trudno też nie zauważyć, że nawet w najbardziej tradycyjnych domach święta Wielkanocne  zaczynające się uroczystym śniadaniem nie kończą się wraz z nim. Do ogólnej puli wydatków trzeba doliczyć w tym wypadku dwa równie wystawne , bo świąteczne obiady i co też dwie najmniej sute kolacje i przynajmniej jedno porządne przyjęcie gości.

Naturalnie święta Wielkanocne wyczarowane własną ręka są o dziwo droższe niż te załatwione poprzez catering. Ten ekonomiczny fenomen jednak nie zastąpi żadną miarą cudownej aury wspólnych przygotowań , mieszania , ubijania , miażdżenia, wyciskania, oczekiwania ,doprawiania, kosztowania, a nawet spierania się  i ozdabiania i wielu, wielu innych ulotnie magicznych chwil składających się na cudowne wspomnienia i ekscytację oczekiwania na zachwyt całe rodziny. 

Suma sumarum ekonomiści policzyli, że domowe celebrowanie świąt Wielkanocnych może okazać się zdecydowanie droższe niż wypad na święta w góry, nad morze czy nawet poza granice kraju. Rodzinnej atmosfery jednak i tej polskiej życzliwości a nawet wielkanocnego klimatu świąt takim wypadem niestety nie uda się ani zastąpić ani odtworzyć.    

Do Świąt Wielkanocnych pozostało 11 do 10 dni i to tak naprawdę ostatnia szansa, by zdecydować się na to gdzie i w jakiej formie je spędzicie , a nawet na to, by ustalić z bliższą i dalszą rodziną kalendarz spotkań z udziałem najbliższych i znajomych. Tu do standardowych kosztów trzeba doliczyć jeszcze koszt ewentualnego alkoholu, który w dobie rewizyt i proszonych przyjęć nie tylko wypada, ale wręcz należy ze sobą przynieść obok drobnych łakoci dla dzieci czy sympatycznego prezentu dla pani domu.

W tradycji naszych świąt poza jedzeniem ważną pulę stanowią wydatki na ubranie , obuwie , dodatki i usługi fryzjerskie oraz kosmetyczne . O tych ekonomiści zdają się jakby zapominać . Tymczasem to wydatki wcale niebagatelne. Szczególnie w wypadku pań: 200-250 zł ( samo strzyżenie 40-70 zł) na fryzjera, podobna kwota na kosmetyczkę czy speców od manicure albo pedicure, panów i fryzjera  do 25 do 100 zł... Jeśli doliczysz do tego ceny porządnych butów bez szaleństw i podstawowych ubrań wliczając w to skarpety i "pończoszki"-  koszt świąt Wielkanocnych drastycznie wzrasta , a przecież nie doliczono tu jeszcze środków czystości , okazjonalnych dekoracji i wielu, wielu innych drobnych i wielkich wydatków czynionych przy tej okazji. 

Pamiętajcie też o tym , że fenomenem świąt nie tylko są suto zastawione stoły i zaskakujące potrawy i smaki, ale przede wszystkim możliwość celebrowania w doskonałej , radosnej atmosferze w gronie ludzi, którzy nie tylko wyznają te same wartości , ale też dają gwarancję dobrej zabawy tworząc klimat , w którym wszystkie troski dnia codziennego zostaną w sferze nieobecne tu i teraz.


Zobacz ofertę sklepu z akcesorimi i odzieżą turystyczną SZLAK.CO


Źródło: fot. pixebay, www. salon24.pl

2018-03-21 08:15 754 Wielkanoc 2018, ekonomia, biznes , tradycja

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie niewidoczny

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67