Boks reklamowy

Planujesz pierwsze kroki na górskich szlakach? Uważaj! Góry uzależniają

Każdemu z nas przeszło to kiedyś przez myśl. Tylko nieliczni spakowali plecaki, założyli buty trekkingowe i ruszyli na szlak. Mi się udało to zrobić i była to jedna z najwspanialszych chwil w życiu. W dodatku były to moje pierwsze kroki na tatrzańskich szlakach.

To wszystko dzięki wspaniałym ludziom, których wtedy spotkałam w życiu. W ciągu 12 godzin zorganizowałam zastępstwo w pracy, pożyczyłam plecak, raki, spakowałam się i o 3 w nocy byłam w drodze w Tatry. Całkiem spontanicznie, ze strachem w oczach i niepewnością, czy dotrzymam kroku doświadczonym górskim piechurom.

Wracając do domu wiedziałam, że to były 3 wyjątkowe dni. Powód był prosty - zakochałam się! Do dziś pamiętam ściśnięte gardło, gdy pierwszy raz weszłam na Hale Gąsienicową, gdy pierwszy raz przekroczyłam próg Murowańca, gdy zobaczyłam skąpaną w słońcu panoramę Tatr z Rusinowej Polany. Wtedy zrozumiałam, że są to miejsca, do których nie da się nie wrócić. I tak też się stało, z przyczyn niestety niezależnych ode mnie udało się to dopiero rok później. Był to dobry czas na zgromadzenie odpowiedniego sprzętu i przygotowanie.

Hala Gąsienicowa - fot. Paulina Gierada

Hala Gąsienicowa - fot. Paulina Gierada

Miłość do gór - kosztowna inwestycja?

Istnieje przekonanie że uprawianie turystyki górskiej jest bardzo kosztowne. Biorąc pod uwagę ilość firm produkującą odzież i obuwie górskie, mamy ogromny przedział cenowy. Z doświadczenia wiem, że każdy znajdzie coś dla siebie, wystarczy zasięgnąć porady osoby doświadczonej w górskich wędrówkach, polować na najlepsze promocje, poczytać artykuły i fora miłośników górskich wędrówek. Gdy dołożymy do tego poinformowanie rodziny i znajomych o naszych planach wycieczkowych, na pewno znajdzie się ktoś, dzięki komu pod choinką znajdziemy polar, raki czy plecak. W ten sposób każdy z nas może zobaczyć, jak piękne góry mamy w Polsce.

Spakuj tylko najpotrzebniejsze rzeczy

Planując taki wyjazd nabywamy kolejną umiejętność - minimalizacja potrzebnych rzeczy. Gdy w głowie masz świadomość, że wszystko musisz nieść na własnych plecach, wiele rzeczy nagle okazuje się być zbędne. Bardzo przydatny okazał się podział rzeczy do zabrania na wszystkich członków wycieczki, bo po co nam 3 żele pod prysznic czy 3 pudełka herbaty. Dobre ćwiczenie logistyczne - polecam.

Pierwsza noc w schronisku górskim

W kwietniu tego roku postanowiłam spełnić kolejne górskie marzenie, a mianowicie przenocować w schronisku. Wybór padł na Murowaniec, a stały za tym dwa powody: sentyment do tego miejsca u wszystkich członków wyprawy i... wolne miejsca w danym terminie - z tym jednak nie było tak łatwo. Pomysł narodził się w połowie lutego, udało nam się wówczas zarezerwować jeden z ostatnich pokoi na koniec kwietnia.

Miesiąc przed wyjazdem przeczytałam chyba wszystkie dostępne w sieci artykuły i fora dotyczące noclegu w schronisku górskim. Wniosek był jeden - każde ze schronisk jest inne i nie różnią się tylko ceną i standardem, ale też zwyczajami i różnorodnością spędzania tam czasu.

I tak nastał ten dzień, pogoda dopisała, szlaki już bez śniegu, pierwsze tego roku żmije spotkane na szlaku, ośnieżone szczyty widoczne już z Przełęczy między Kopami, złożyły się na wspaniałe doświadczenia i wspomnienia.

Samo schronisko Murowaniec ma sobie coś wyjątkowego, mimo że oblegane przez tysiące turystów rocznie, tworzy miejsce, w którym można poczuć się wyjątkowo. Gdy byłam tam pierwszy raz i z Hali w dole widać było schronisko usłyszała rozmowę koleżanek: "Zobacz Marta - Nasz drugi dom, już widać". To był jeden z tych wyjątkowych momentów. Dym z komina widoczny między drzewami i błysk w oczach ludzi, którzy zostawili swoje sera w górach - niesamowite.

Schronisko Murowaniec - fot. Jerzy OpiołaSchronisko Murowaniec - fot. Jerzy Opioła

W dzisiejszych czasach większość schronisk oferuje stały dostęp do ciepłej wody, pokoje z pościelą i małą liczbą łóżek, wyżywienie od rana do wieczora - niewątpliwe jest to wygodne i przyjemne, jednak bardzo kontrastuje z charakterem i specyfiką gór. Dla mnie - osoby, która gór się dopiero uczy i je poznaje - są tajemnicze, budzące lęk i ciekawość, pełne niespodzianek i zmęczenia. Murowaniec daje nam pełen komfort i wygodę. Po męczącym dniu w górach jest to cudowne doświadczenie.

Najwspanialszym momentem tego wyjazdu był moment, gdy słońce zaszło, księżyc mocno świecił, a ja siedziałam na ławce przed schroniskiem patrząc w niebo pełne gwiazd. Niezapomniane przeżycie i przekonanie, że to dopiero początek przygody.

Czarny Staw Gąsienicowy -  fot. Paulina GieradaCzarny Staw Gąsienicowy - fot. Paulina Gierada

Uwaga! Góry uzależniają

Góry uzależniają, przerażają i ekscytują. W chwili, w której zorientujesz się, że już w drodze do domu myślisz o kolejnym wyjeździe - to będzie to znak, że będziesz tam wracał coraz częściej. Z każdą godziną spędzoną na szlaku będziesz chciał iść dalej, wyżej, trudniej; dostrzegając piękno i potęgę gór.

Strach i niepewność przed wyjściem na szlak są potrzebne, aby ostrożnie stawiać tam pierwsze kroki. Odpowiedzialnie i z rozwagą pamiętając bezpieczeństwie swoim i innych. W górach trzeba się bać - bo kto tego strach nie czuje, może któregoś dnia nie zejść ze szlaku.

Najpiękniejsze są chwile, gdy możemy odwiedzać wyjątkowe miejsca po raz pierwszy. Góry są na to idealnym przykładem.

Zbierz odwagę, spakuj plecak i zanieś swoje serce w góry. Do zobaczenia na szlaku.

Paulina.Zobacz ofertę sklepu z akcesorimi i odzieżą turystyczną SZLAK.CO2018-06-18 10:07 713 góry dla początkujących, Tatry, Murowaniec, Hala Gąsienicowa, Rusinowa Polana, schronisko Murowaniec, pierwsza noc w Tatrach

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie niewidoczny

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67