userad89
Boks reklamowy

Nowy Targ: Jest absolutorium dla Grzegorza Watychy

Rada Miasta udzieliła absolutorium zarządowi burmistrza Grzegorza Watychy. Za udzieleniem absolutorium opowiedziała się komisja rewizyjna Rady Miasta chociaż tak na dobrą sprawę nie wiadomo dlaczego, bo zarzuty, jakie przedstawiła przewodnicząca komisji rewizyjnej Danuta Wojdyły teoretycznie wykluczały taką opcję. Praktycznie przy 15 głosach za i 5 wstrzymujących absolutorium dla Grzegorza Watychy stało się faktem.

Udzielenie absolutorium poprzedziła długa dyskusja poprzedzona odczytaniem równie długiego protokołu komisji rewizyjnej. To właśnie tu burmistrz Grzegorz Watycha usłyszał główne zarzuty dotyczące braku rzetelności wyliczeń, zawyżania kwot przeznaczanych na inwestycje, braku informacji na temat wynajmu pomieszczeń MOK, o niekontrolowanym wzroście płac w miejskich obiektach sportowych i nieprawdziwych oraz nierzetelnych wyliczeniach wynagrodzeń. Podniesiono też zarzut braku funduszy na wykonanie instalacji alarmowej na basenie i szpikowanie rady kwotami pieniędzy na inwestycje przyszłościowe, które przyprawiają o zawrót głowy wobec braku 27 tys. zł na podstawową i konieczną instalacje alarmową. Komisja rewizyjna zarzuciła zarządowi, że od kilku lat budżet nie jest budżetem inwestycyjnym. Teraz według wyliczeń komisji rewizyjnej to kwota nie większa niż 9% ogólnej kwoty budżetu, co sprawia wrażenie, że budżet nie jest pro inwestycyjny a pro imprezowy. 

Zarzuty odpierał skarbnik Łukasz Dłubacz, który autorytatywnie stwierdził, że komisja rewizyjna w swoim sprawozdaniu posłużyła się opcjami kopiuj wklej ze sprawozdania z wykonania budżetu jakie on sam sporządził i napisała co najwyżej jedną stronę zjadliwej krytyki i to wątpliwej uczciwości. Przy okazji dołożył poprzedniej władzy zauważając, że owa poprzednia władza pozostawiła wiele inwestycji, które dziś są inwestycjami generującymi tylko koszty. Tu dał przykład nierentownego basenu nowotarskiego, jakby zapominając, że po pierwsze sam dostał pracę i był członkiem ekipy rządzącej w poprzednich kadencjach, a presję budowy basenu w Nowym Targu wywierało na władzy Stowarzyszenie Fala, którego prawie cały zarząd wywodzący się z grupy Nasze Miasto właśnie dziś steruje Nowym Targiem z burmistrzem Grzegorzem Watychą na czele.

Andrzej Swałtek (klub ranych PiS) mocno podkreślał, że od czasu objęcia władzy przez Grzegorza Watychę Rada Miejska kolejny raz przyjęła budżet, w którym nic się nie inwestuje:

 - Proszę pokazać inwestycje , gdzie ożywiono Nowy Targ - mówił Swałtek. - Przecież to obiecaliście mieszkańcom. Gdzie są te inwestycje, co to tak przyciągają turystów i tych inwestorów. Kiedy my rządziliśmy były drogi, były inwestycje - krytykowaliście wtedy , że turyści nas omijają i co robicie? Za taką kasę, na łeb na szyje kawiarenki na Rynku?

Dłubacz odnosząc się do zarzutów wydania kolosalnych pieniędzy na wybudowanie na płycie Rynku dwóch kawiarenek (ponad 800 tys. zł). Stwierdził, że według jego szacunków włożony kapitał zwróci się za 6-7 lat. Poza tym drugim atutem tej inwestycji jest rozwiązanie problemu toalet, który dzięki kawiarenkom odciążył Miasto z konieczności ich obsługiwania.

Kiedy radni opozycji dowodzili, że ekipie Watychy brak koncepcji na rozwój miasta, a kierowanie wszystkim opiera się tylko akcyjnym i niekoniecznie przemyślanym łataniu spraw, koalicja burmistrza przypominała o obchodach 670-lecia Maista Nowy Targ, o wielu imprezach zorganizowanych w tym czasie. 

Radny Janusz Tarnowski dołączywszy się do grona piejących peany przypomniał o tym, że Urząd Miasta wybudował rondo na Zakopiance jako inwestor zastępczy Color Parku i spółki Nowotarska. Podkreślił też, że zasługą zarządu Watychy jest przeniesienie targowicy w nowe miejsce, bo jego zdaniem poprzednia władza do tego problemu podchodziła niechętnie. Zupełnie Tarnowski pominął fakt, że to właśnie owa poprzednia władza z burmistrzem Markiem Fryźlewiczem zrealizowała pomysł budowy Nowej Targowicy planując przeniesienie starej na rok 2015,  tzn. rok po upływie swojej kadencji.

- Uważam, że zmierzyliśmy się z historycznym wydarzeniem przeniesienia targowicy - mówił Tarnowski, który jeszcze do niedawna, a i teraz według wielu rządził miastem jak chciał podporządkowując sobie burmistrza, który uważany jest za bezdecyzyjnego.

W końcu dyskusja daleka od konstruktywnej, w której jedni wytykali błędy, a inni przypominali, że właśnie te błędy zleciła wykonać Rada Miasta i to własnie zarząd burmistrza wykonał, co mu kazano przeszła w fazę głosowania. Wszyscy patrzący na ten dziwny spektakl mogli mieć wrażenie, że są na tureckim kazaniu. Władza siedzi, słucha i wie, że przysłowiowych much mogą im do nosa wszyscy nadmuchać. Szable już dawno policzono i jedyne czego nie da się zatrzeć to tylko nieprzyjemnego wrażenia, jakie pozostawiają słowa krytyki na widzach transmitowanej na żywo sesji absolutoryjnej. Przy pozytywnych opiniach poszczególnych komisji opowiadających się za udzieleniem absolutorium nawet laik nie mógł oczekiwać nieoczekiwanej zmiany frontu.

Najdziwniejsze w tym wszystkim jest to, że w dobie decyzji o udzieleniu lub "nie "absolutorium burmistrzowi - nie odnotowano głosów przeciwnych.  "Za" głosowała koalicja i pokazała 15 szabel. Cała opozycja w sile 5 radnych to jest: Paweł Liszka, Andrzej Swałtek, Danuta Wodyła, Leszek Mikołajski i Włodzimierz Zapiórkowski tylko wstrzymała się od głosu. Głosowanie odbywało się pod nieobecność najbardziej krytycznej wobec władzy i dociekliwej radnej Bogusławy Korwin.

 Absolutorium i to bardzo mocne daje zarządowi Grzegorza Watychy glejt do dalszych rządów Kadencja burmistrza Nowego Targu upływa w 2018 roku.  "Instytucja absolutorium dla zarządów jednostek samorządu terytorialnego służy kontroli wykonywania budżetu przez organ wykonawczy jednostek samorządu terytorialnego. Kontrola ta dokonywana jest corocznie przez organy stanowiące tych jednostek".

Galeria:Zobacz ofertę sklepu z akcesorimi i odzieżą turystyczną SZLAK.CO2017-06-26 21:57 796 Absolutorium 2017 , Rada Miasta , Nowy Targ

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie niewidoczny

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67