userad84
Boks reklamowy

Nowy Targ : Haller i jego podhalańscy żołnierze-wystawa prac. 15 08 2017-Dzień Wojska Polskiego

15 08 2017 r w Muzeum Podhalanskim w Nowym Targu zostanie otwarta wystawa pt. „Generał Józef Haller i jego podhalańscy żołnierze”, Wernisaz poprzedzą uroczystości związane z obchodami Dnia Wojska Polskiego, Cudu nad Wisłą 1920 r. oraz inauguracją Roku Generała Józefa Hallera. Początek uroczystości 15 sierpnia 2017 r. o godz. 10.00 na nowotarskim rynku przed ratuszem.
Program uroczystości :
1.Przemówienie burmistrza miasta Grzegorz Watychy
2.złożenie wieńców i wiązanek pod Tablicą Pamiątkową Wojny polsko-bolszewickiej i Cudu nad Wisłą 1920 r.
3.Wernisaż wystawy pt. „Generał Józef Haller i jego podhalańscy żołnierze”,
4.Projekcja filmu dokumentalnego pt. „Błękitny generał” (2003) w reż. Ewy Szakalickiej.
****
W najbliższy wtorek Burmistrz Miasta Nowego Targu oraz Miejski Ośrodek Kultury i Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu serdecznie zapraszają mieszkańców na obchody Dnia Wojska Polskiego, Cudu nad Wisłą 1920 r. oraz inaugurację Roku Generała Józefa Hallera. Początek uroczystości 15 sierpnia 2017 r. o godz. 10.00 na nowotarskim rynku przed ratuszem.

Po oficjalnym przemówieniu Grzegorza Watychy Burmistrza Miasta złożone zostaną wieńce i wiązanki pod Tablicą Pamiątkową Wojny polsko-bolszewickiej i Cudu nad Wisłą 1920 r. Kolejnym punktem programu będzie się wernisaż wystawy pt. „Generał Józef Haller i jego podhalańscy żołnierze”, przygotowanej przez Robert Kowalskiego, historyka i kierownika miejscowego muzeum. Na ekspozycji pokazane zostań pamiątki, dokumenty i fotografie z działalności Podhalańskiej Placówki Związku Hallerczyków z siedzibą w Nowym Targu oraz zdjęcia z pobytu „błękitnego generała” na Podhalu. Odwiedził on bowiem kilkukrotnie region m.in. uczestniczył w uroczystość poświęcenia sztandaru placówki związku na nowotarskim rynku, był również na Zjeździe Hallerczyków w Zakopanem, Chochołowie, Czarnym Dunajcu.

Na ekspozycji nie mogło również zabraknąć informacji nt. genezy powstania „Błękitnej Armii”, której rocznicę 100-lecia obchodzimy w bieżącym roku. Armia formowana była we Francji z ochotników m.in. z USA i Kanady, ale również we Włoszech, tutaj głównie z polskich jeńców byłej armii austro-węgierskiej. Ważną częścią ekspozycji będą tablice poświęcone postaci gen. Józefa Hallera ukazujące jego życie prywatne, przebieg kariery oficerskiej oraz aktywność polityczną i społeczną. Wystawa będzie prezentowana przed ratuszem, a w razie niepogody w budynku. Z uwagi na planowany remont sali reprezentacyjnej, ekspozycję do połowy września będzie można oglądać w Urzędzie Miasta Nowego Targu obok sekretariatu Rady Miasta Nowy Targ.

Uroczyści zakończy projekcja filmu dokumentalnego pt. „Błękitny generał” (2003) w reż. Ewy Szakalickiej. Dokument poświęcony Józefowi Hallerowi, jednemu ze współtwórców niepodległej Polski, legendarnemu dowódcy i wielkiemu patriocie. W okresie I wojny światowej walczył w legionach Piłsudskiego. W 1918 roku objął dowództwo Armii Polskiej we Francji, tzw. Błękitnej Armii. Rok później przybył na jej czele do kraju. Podczas II wojny światowej był członkiem rządu emigracyjnego w Londynie. Zmarł w 1960 roku. Trzydzieści trzy lata później jego prochy powróciły do kraju i spoczęły w krypcie kościoła garnizonowego w Krakowie. Film ma formę gawędy historycznej, a jej narratorami są osoby związane z generałem. Ich wypowiedzi uzupełniają bogate materiały archiwalne.

Serdecznie zapraszamy !
Źródło: materiały prasowe: PTH oprac. Urszula Starzyk

Oceń artykuł:


2017-08-10 09:53 243 Haller i jego podhalanscy żołnierz,-Dzien wojska polskiego ,Nowy Targ

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie niewidoczny