userad89
Boks reklamowy

Nowotarski splin: "Czekamy na cud?" - Norbert Rapacki

Ostatnie bąbelki szampana opuszczają mój umysł, euforia po ostatnim śnie o Nowym Targu jeszcze promieniuje wewnątrz. Mamy nowy rok, więc postanawiam sprawdzić, na ile zasadny był mój sen.

Siadam do komputera i z optymizmem wpisuję nazwę naszego miasta i co? Wyskakuje lista miast Polski, które tracą funkcje społeczno-gospodarcze, lub inaczej mówiąc, grozi im zapaść, i Nowy Targ na liście 122 miast dumnie zajmuje 24 pozycję (dane na koniec 2017).

Czytam dalej – Nowy Targ w ścisłej czołówce miast z najbardziej zanieczyszczonym substancjami rakotwórczymi powietrzem w Małopolsce! Miasto się starzeje, coraz więcej młodych ludzi wyjeżdża stąd do pracy. Większość już nie wraca. Duża cześć studentów, którzy podjęli naukę w dużych miastach po jej zakończeniu tam zostają. Powód? Brak perspektyw na zatrudnienie. Jak to powiedziała kiedyś jedna z tych osób „tam dom mój, gdzie praca moja”.

Każde miasto ma swoje atrakcje: Londyn – Big Bena, Paryż Wieżę Eiffla, Nowy Targ – smog... Wychodzę na ulicę i pierwsze co mnie ogarnia – to wszechobecny smród dymów z kominów. Cała paleta. Od węgla po skóry i czasem plastiki. Są też wonie nie do określenia, które wyciskają łzy.

Pierwszy odruch to powrót do domu, ale czasami nie chcemy – musimy. Co uderza w oczy? Ilość lokali do wynajęcia. Małe, duże na wszystkich prawie ulicach, w Rynku – i nie ma chętnych! Jeśli byłaby perspektywa zarobku, rozwoju, to lokali pustych by nie było. Handel nie zbawi Nowego Targu. Targowica rządzi się swoimi prawami i stamtąd praktycznie nikt nie dociera do reszt miasta na zakupy.

Dawniej siłą napędową sklepików była ludność okolicznych wsi, ale dzisiaj w co drugiej wsi jest market, lub duży sklep, a jak już jadą z okolic na zakupy do Miasta, to do dużych supermarketów, a niedługo wszyscy będą jeździć do Szaflar do galerii Color Park. I nie chce się wierzyć w to, że bycie Miastem przy drodze do Zakopanego – to los Nowego Targu...

Zasłaniamy buzię i idziemy dalej. Co jakiś czas wiszą banery: „sprzedam dom”, „sprzedam kamienicę”. Centrum miasta i poboczne uliczki. Czyli jednak uciekają ludzie z Nowego Targu. Chętnych na kamienice nie widać, bo niektóre ogłoszenia wiszą już bardzo długo.

Idąc przez Rynek, widzimy we mgle smogu jakieś migające postacie. To odkryte lodowisko. Czy jest ono zdrowe czy toksyczne? Pozostawimy bez komentarza, bo odpowiedź... wisi w powietrzu. Sporty ekstremalne. Nie wiem, czy rodzice, którzy puszczają dzieci i młodzież na to lodowisko wieczorem nie zdają sobie sprawy czym one oddychają? A jeżdżąc na łyżwach zapotrzebowanie na tlen wzrasta wielokrotnie, co przekłada się na zwielokrotnione wchłanianie substancji rakotwórczych i pyłów zawarty w naszym „górskim powietrzu”. Zgroza.

Jestem osobą otwartą, mam wielu znajomych, w tym młodych ludzi, którzy wyjechali „za chlebem”. Przed świętami zawsze odwiedzają rodziny, czasem,kiedy się widzimy, to ich pytam – no, i jak się wam tam żyje (w Norwegii, Szwecji, Irlandii, Austrii, Niemczech itd.)?

- „Dobrze, czasem tęskno za Polską, ale jest praca, stabilność – to najważniejsze. Chce się żyć, nie egzystować” - odpowiadają.

Pytam dalej - to kiedy wracacie do Nowego Targu?
- „ A po co?!” - tak najczęściej brzmi odpowiedź na to pytanie.
- „Do czego? Przecież tu ani pracy, ani perspektyw, ani możliwości oddychania. Wystarczy jak przyjedziemy w odwiedziny do rodziny”.

Z kolei ci, którzy chcą wrócić, mówią przeważnie, że kupią gdzieś domek w okolicznej wiosce, bo w Nowym Targu nie da się żyć. To smutne, ale takich odpowiedzi słyszałem w poprzednich latach, jak i w tym roku, dziesiątki. Więc jednak...

Jeżeli chodzi o „piękne perspektywy”, to fajne to wszystko brzmi i wygląda tylko raz na 4 lata. Potem wszystko wraca na swoje stare miejsce. Jeżeli miasto się nie obudzi, to zostaną tu emeryci i ci, którzy nie maja pomysłu na dalsze swoje życie. Jeżeli nic się nie zmieni, jedni wyjadą, inni zestarzeją się, a po ulicach z pustymi lokalami i kamienicami na sprzedaż będzie hulał smog.

Jaki cud ma się stać, żeby to piękne miasto w górach stało się atrakcyjnym dla ludzi tu mieszkających jak i turystów?


Zostań naszym darczyńcą, mecenasem lub sponsorem. Twoja dobrowolna wpłata zostanie przeznaczona w całości na działalność Stowarzyszenia I love Podhale - wydawcę portalu twoje-podhale.pl

BGZ   BNP Paribas o /Nowy Targ konto 24 16 00 14 62 18 16 95 82 40 00 00  01Zobacz ofertę sklepu z akcesorimi i odzieżą turystyczną SZLAK.CO


Źródło: fot. Urszula Starzyk

2018-01-09 05:46 1521 Nowy Targ, smog, zapaść społeczno-gospodarcza, Color Park, smog, handel, targowica, turystyka

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie niewidoczny

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67