Boks reklamowy

Nowotarski biznesmen mężem opatrznościowym dla delikatesów "Alma SA"

W środę 4 stycznia 2017 roku akcje upadających delikatesów Alma poszybowały w górę o 20%. Na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy zdecydowano o emisji pakietu ratunkowego. 5,5 mln akcji po 1 zł każda ma zostać wykupionych do końca stycznia tego roku przez nowotarskiego biznesmena Tomasza Żarneckiego. Z informacji, jakie podano po posiedzeniu w Krakowskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej wynika, że Żarnecki ma pożyczyć Almie 24 mln zł, które docelowo mają zostać w przyszłości zamienione na akcje. Do 4 stycznia 2019 roku ma zostać podwyższony kapitał zakładowy spółki.  

We wrześniu 2016 roku nagle upadły delikatesy Alma SA. Ponad 1000 osób zostało zwolnionych z dnia na dzień. Na zaległe pensje i oprawy czekają do dzisiaj. O likwidacji delikatesów zdecydował ostatecznie bank, który odrzucił wnioski kredytowe Almy w banku PKO BP, z uwagi na 61 mln zadłużenie firmy, które zdaniem bankowców nie rokowało spłaty kolejnych zobowiązań.

Zaraz po ogłoszeniu upadłości firmy zgłoszonym niezależnie od wniosku o upadłość jednego z wierzycieli Almy Spółka rozpoczęła starania o wdrożenie postępowania sanacyjnego, czyli najdalej idącego postępowania restrukturyzacyjnego. Ten instrument ekonomiczny ma umożliwić kompleksowe przekształcenie firmy w sprawny i wydajny podmiot gospodarczy. "Postępowanie sanacyjne służy co do zasady dwóm celom: restrukturyzacji zadłużenia firmy oraz wdrożeniu tzw. działań sanacyjnych – czyli wszelkich działań mających na celu przywrócenie dłużnikowi zdolności do spłaty długów. Postępowanie wszczyna się na wniosek przedsiębiorcy, składany do sądu." - tłumaczy Dziennik Gazeta Prawna

Pierwszym kołem ratunkowym mają być konkretne pieniądze nowotarskiego biznesmena Tomasza Żarneckiego, który po raz pierwszy pojawił się na publicznym forum przy okazji nieszczęśliwego wypadku, do jakiego doszło w sklepie E. Leclerc w Nowym Targu. Spółka, którą zarządzał Tomasz Żarnecki wówczas była obwiniana o brak zabezpieczenia wyjść ewakuacyjnych (z niezabezpieczonego podestu spadło z wysokości piętra małe dziecko). Tomasz Żarnecki po raz wtóry pojawił się na ogólnopolskim forum jako twórca rozłamu słynnego nowotarskiego Jarmarku. Wbrew woli tutejszych władz otworzył konkurencyjny do miejskiego "Jarmark Zajezdnia" organizując plac targowy na swoich prywatnych terenach przy ulicy Ludźmierskiej, gdzie znajdowała się ongiś zajezdnia upadłego przedsiębiorstwa PKS. Sprawa o prawa kupców w Nowym Targu i równe ich traktowanie w mieście trwa do dziś.

Później wsławił się protestem przeciwko powstaniu na granicy Nowego Targu i Szaflar centrum handlowego Color Park. To wówczas Tomasz Żarnecki na dzierżawionej działce zrobił ogrodzenie i postawił budkę stróża i swojego pracownika, który miał nie wpuścić robotników miejskich na teren działki. W ten sposób miasto nie mogło dokończyć zleconych robót przy budowie ronda turbinowego na Zakopiance, które ma usprawnić włączanie się do ruchu klientom Color Parku. Blokada ronda na Zakopiance była tak skuteczną, że Żarnecki zakorkował w letnim i zimowym sezonie  i tak zakorkowaną główną arterię komunikacyjną wiodącą pod Tatry. Sprawa ostatecznie skończyła się, bo Tomaszowi Żarneckiemu wygasła dzierżawa na zajmowanej działce. Teraz znany z nietuzinkowych pociągnięć inwestor postanowił wyciągnąć pomocną dłoń do Almy. 

"Alma Market Spółka Akcyjna – polskie przedsiębiorstwo handlu detalicznego, od 1994 notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Właściciel ogólnopolskiej sieci delikatesów oraz pierwszego krakowskiego hipermarketu, otwartego w 1995 r. Do października 2016 prowadziła też sprzedaż poprzez sklep internetowy Alma24, który ze względów finansowych firmy zakończył działalność. Nazwa przedsiębiorstwa pochodzi od słowa „alma”, co po łacinie znaczy „karmicielka”.
W skład grupy kapitałowej Almy Market wchodzą następujące spółki zależne: KrakChemia S.A. (50% udziałów), zajmująca się handlem produktami chemicznymi, Alma Development sp. z o.o. (100% udziałów), działająca na rynku nieruchomości oraz Krakowski Kredens sp. z o.o. (100% udziałów), zajmująca się produkcją artykułów spożywczych. Podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy w listopadzie 2016 Jerzy Mazgaj, dotychczasowy prezes Alma Market objął stanowisko w Radzie Nadzorczej spółki, a na miejsce Mazgaja powołano Rafała Dyląga" - czytamy w wikipedia.org.
 
Urszula Starzyk


Zobacz ofertę sklepu z akcesorimi i odzieżą turystyczną SZLAK.CO


Źródło: fot. Alma

2017-01-10 19:32 1444 Alma, Tomasz Żarnecki, upadłość,

Komentarze

~gumanufejidu

http://mewkid.net/buy-amoxicillin/ - Amoxicillin No Prescription Amoxicillin Without Prescription vud.zhbl.twoje-podhale.pl.ter.wu http://mewkid.net/buy-amoxicillin/

~Roberthen

tabletki na odchudzanie

Dodaj komentarz

Twój mail będzie niewidoczny

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67