Nietypowe atrakcje w Zakopanem – Co warto zobaczyć poza głównymi atrakcjami?

 Nietypowe atrakcje w Zakopanem – Co warto zobaczyć poza głównymi atrakcjami?

Zakopane – swój urok i popularność zawdzięcza położeniu, oraz księdzu Józefowi Stolarczykowi, który zaczął namawiać górali do przyjmowania letników. Dzięki jego zabiegom, Zakopane stało się górską, turystyczną stolicą Polski, szczególnie w okresie zimowym, kiedy to do miasta ściąga największa ilość turystów. Zakopane warto również odwiedzić latem i podziwiać przepiękne okolice. 

Zakopane, miasto które kojarzy nam się z popularną piosenką, Krupówkami, Giewontem oraz białym misiem, z którym możemy zrobić sobie zdjęcie. Zakopane to miasto w województwie małopolskim, duży ośrodek w sportów zimowych. W granicach miasta leży też Tatrzański Park Narodowy. Ale co jeszcze oferuje ta urokliwa miejscowość? Jakie nietypowe oraz mniej oblegane miejsca można tutaj zobaczyć? 

Nietypowe atrakcje w Zakopanem:

  1. Cmentarz na Pęksowym Brzyzku – chociaż nekropolie nie są najlepszym miejscem do zwiedzania, bo w końcu jest to miejsce pamięci o zmarłych, to jednak na ten cmentarz warto się wybrać. Jego szczególność zaczęła się w 1889 roku, kiedy to na własnec życzenie w tym miejscu został pochowany lekarz, botanik i taternik- Tytus Chałubiński. Na cmentarzu znajduje się około 250 mogił, najczęściej są to rody gazdowskie, ale również znajdziemy tu groby znanych polaków, którzy zakochali się w Tatrach, np. Kornel Makuszyński, Kazimierz Przerwa Tetmajer, Stanisław Witkiewicz.
  2. Stary Kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej – wybudowany w w latach 1847-1851. Kościół jest wyjątkowy głównie ze względu na swój wygląd – przypomina wiejski kościółek, który nie posiada zdobień i złoceń. Przyciąga swoją prostotą.
  3. Dom pod Jedlami– Stanisław Witkiewicz to nie tylko malarz ale również architekt. Zaprojektował on wspomnianą willę. Jest to najpiękniejszy zabytek w stylu zakopiańskim Dom należy do rodu Pawlikowskich i został wybudowany w 1897 roku przez Jana Gwalberta Pawlikowskiego. Niestety budynek można oglądać tylko z zewnątrz.
  4. Dworzec Tatrzański – stoi przy ul. Krupówki i zbudowany jest z cegły. Pierwszy drewniany budynek powstał w 1882 roku i gościli w nim między innymi Helena Modrzejewska czy Ignacy Jan Paderewski. Drewniany budynek spłoną w 1900 roku, kiedy to wybuchła lampa naftowa.
  5. Muzeum Tatrzańskie założone zostało w 1888 roku, jest to placówka kulturalna, ośrodek naukowo- badawczy. W muzeum zobaczymy zbiory etnograficzne i przyrodnicze związane z Podhalem i Tatrami.
  6. Kaplica w Jaszczurówce – to kolejny obiekt, który został zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza i wybudowana w stylu zakopiańskim. Kościół został wybudowany z drzewa świerkowego, a do budowy nie użyto ani jednego gwoździa. Kaplica w Jaszczurówce budowana była w latach 1904-1907.

Udając się do Zakopanego należy wybrać się również na Kasprowy Wierch lub na Giewont. Na Kasprowy Wierch można wybrać się kolejką linową, zaś na Giewont trzeba wejść pieszo. Są to dwa charakterystyczne symbole górujące nad miastem. Dla osób lubiących górskie wspinaczki, a przede wszystkim dla tych doświadczonych warto wybrać się na Orlą Perć. Więcej atrakcji w Zakopanem i okolic wart również sprawdzić na https://podroztrwa.pl/zakopane/

admin