userad91
Boks reklamowy

Miejski Ośrodek Kultury - przygotowanie do rewitalizacji za 15 mln zł

NOWY TARG. Priorytetem dla MOK w roku 2017 będzie sprawa zdobycia funduszy na rewitalizację obiektu z lat 70-tych. Mowa o niebagatelnej kwocie 15 mln zł, które nowy dyrektor MOK chce pozyskać m.in. z funduszów wojewódzkich oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pierwsze kroki już w tej materii zrobiono. 4 listopada 2016 roku w Nowym Sączu nastąpi otwarcie ofert i wybór koperty z koncepcją rewitalizacji dla Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu.

W tym roku (2016) poza standardowymi imprezami organizowanymi przez MOK wisienką na torcie ma być Mikołajowa Bajka, w której wystąpią znani i lubiani w Nowym Targu. Bajkę ma napisać i wyreżyserować krakowski aktor Rafał Jędrzejczyk (Teatr Stary - pracował m.in z Laco Adamikiem i Romaną Bobrowską), a na scenie zobaczymy m.in. sejmowych i lokalnych polityków i urzędników.

W roku 2017 po raz pierwszy ekipa nowego dyrektora Bolesława Bary będzie realizować autorski program w MOK. Zmian będzie niewiele, bo wiele sztandarowych imprez zostanie. Pojawią się też i nowe:
- Priorytetem będą trzy imprezy:
1. Po pierwsze organizacja "Dnia Dziecka". Chcemy, by ten dzień był dla dzieciaków i młodzieży wielkim świętem. Oczywiście mówimy o imprezie w Miejskim Parku - mówi Bolesław Bara podkreślając, że ekipa MOK chce przygotować wielki wachlarz imprez od sportowych po artystyczne. 
2. Po drugie otwarcie lata, czyli 22-24 czerwca. To będą dwa dni z koncertami, nocą Kupały i wydarzeniami artystycznymi dedykowanymi przede wszystkim rodzinom - takie familijne święto. 
a/W tych dniach chcemy po raz pierwszy zorganizować Festiwal Folkowo-Bluesowy - "Folk Pod Tatrami", wokół którego prowadzone są poważne rozmowy z legendarnym, radiowym popularyzatorem muzyki country Korneliuszem Pacudą.  (Po koniec listopada Korneliusz Pacuda ma gościć w Nowym Targu, m.in. na muzycznych czwartkach w Patio) - mówi Bara.

Z prezentowanego zarysu Festiwalu Folkowo - Bluesowego w Nowym Targu wynika, że przedsięwzięcie byłoby realizowane w trzech miejscach: eliminacje - w Parku Miejskim, imprezy około towarzyszące w Rancho Lot i gala w Rynku. Dyrektor Bara zapewnia, że impreza nie ma nic wspólnego z imprezami organizowanym przez nowotarski Auto-Moto-Club Gorce przy okazji zawodów Trial. 
Nie będzie na festiwalu country, ale będzie przede wszystkim lokalnie, folkowo i nowocześnie.

3. Po trzecie: sztandarowa impreza czyli "Jarmark Podhalański" ( 18,19, 20 sierpnia , ale zmienionej formie. Tym razem ma to być targ rzemieślników i rękodzielników. Targ ma szanse uzyskać fundusze z linii projektów Wyszehradzkich, toteż podczas Jarmarku Podhalańskiego mają się pojawić rękodzielnicy i rzemieślnicy nie tylko z Polski, ale też i ze Słowacji, Węgier i Ukrainy. Chcemy bowiem wrócić do tych tradycji jarmarcznych sensu stricte - mówi Bara, dodając - Marzy nam się , żeby się pojawiły teatry uliczne, kataryniarz, połykacze ognia, uliczne trupy cyrkowe, żeby to było święto nie tylko artystycznych wydarzeń. 

Bara zapewnia, że podczas Jarmarku Podhalańskiego pojawią się absolutne gwiazdy estrady. Ekipa MOK jest ponoć już po rozmowach. Wiadomo tylko tyle, że gwiazdy mają być polskie.

Lepiej mają być zorganizowane Wakacje w mieście. W ofercie MOK mają się znaleźć m.in. półkolonie dla dzieci w wymiarze czasowym dłuższym tj. od 8.00 do 16.00. Tu hitem ma być pełna oferta różnych zabaw, imprez i warsztatów artystycznych oraz wypadów rowerowych i sensu stricte turystycznych. Dyrektor planuje też pół kolonistom zafundować spotkania z ciekawymi ludźmi i ich pasjami. Półkolonie adresowane są przede wszystkim do tych rodziców, którzy nie mają możliwości urlopowych i ich pociechy zostają w mieście. 

Dla młodzieży zaplanowano zajęcia komputerowe. Stowarzyszenie  E-game ma zapewnić nie tylko dobrą zabawę, ale i nauczyć młodzież podstaw programowania i kreatywnego wymyślania gier. Dla tych bardziej zainteresowanych kontaktem z naturom kroją się gry plenerowe w całej swojej gamie. 

Po raz pierwszy MOK chce zorganizować warsztaty artystyczne w Mielnie. Będzie to rodzaj nagrody dla dzieci uczęszczających na zajęcia w MOK i dla wybitnie uzdolnionych dzieci ze szkół Plener ma trwać 10 dni tj. od 5-15 lipca b.r. Udział w nim wziąć będą mogli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów. 

Jadąc do Mielna chcemy pokazać nasze zwyczaje, nasze tańce góralskie, gwarę - mówi Bara podkreślając, że dzieci z Mielna do Nowego Targu zaproszono w czasie najbardziej atrakcyjnym dla Nowego Targu tj. w dobie Jarmarku Podhalańskiego - Chcemy pokazać im z czego słynie Nowy Targ i co jest jakby naszym atutem.

Wiosną wrócą Muzyczne czwartki w Patio - mówi Bara - chcemy pokazać wszystkie nurty muzyczne.

Dla dorosłych MOK przygotował wiele spotkań z kabaretami, koncerty m.in. Krzysztofa Krawczyka, duetu Andrzej Sikorowski&Grzegorz Turnau, rozmawiamy z Michałem Bajorem - mówi Bara podkreślając, ze rozmowy z wieloma managerami  jeszcze się toczą. Szereg tych rozmów dotyczy wykonawców chętniej słuchanych przez młodzież. Dorośli będą mogli uczyć się grać w brydża, szachy.
 
Urszula Starzyk
mojserwis.blogspot.com


Zobacz ofertę sklepu z akcesorimi i odzieżą turystyczną SZLAK.CO2016-10-28 11:23 543 MOK, rewitalizacja, Nowy Targ

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie niewidoczny

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67