Boks reklamowy

Maluch na szlaku. Dokąd wybrać się w Tatry z dzieckiem?

Czy to, że w życiu pasjonatów gór pojawia się dziecko wiąże się z końcem wycieczek górskich? Jak najbardziej NIE. Oczywiście wyprawa z dzieckiem wymaga więcej przygotowań oraz czasu, ale naprawdę warto. Spacer górskimi szlakami bardzo pozytywnie wpływa na rozwój dziecka.

Dla dziecka w każdym wieku kontakt z przyrodą to wielka przygoda. To także szansa na zmianę otoczenia i możliwość poznania nieznanego krajobrazu. Niespotkane dotąd elementy przyrody ożywionej i nieożywionej, z pewnością wzbudzą dużą ciekawość dziecka oraz rozwiną jego wyobraźnię. A rodzice? Musicie przygotować się na milion pytań kierowanych przez dziecko w Waszym kierunku. Pamiętajcie jednak, że górska wycieczka z pewnością przyczyni się do wzbogacenia wiedzy dziecka, a także wzmocni więzi rodzinne.

Wspólne wypady w góry zbliżają ludzi - sprawdza się to także w przypadku rodziców i dzieci. Nie wspominając już o nauce wrażliwości na piękno świata natury, szacunku do przyrody, dzięki której żyjemy oraz zarażaniu dziecka pasją, którą w późniejszym czasie być może zechce samodzielnie kontynuować.

Klimat górski sprzyja również wyciszeniu i regeneracji nie tylko dorosłych, ale także dzieci. Każdy potrzebuje zarówno chwil spędzonych na rozmowach, jak i tych w milczeniu. Na trasie możemy zapewnić sobie i dziecku każdą z tych opcji. Wesołe opowiadania związane z tematyką wyprawy, śpiewanie piosenek turystycznych, wspominanie dobrych chwil z ubiegłych wypraw zadbają o dobrą atmosferę i zbliżą członków rodziny, zaś chwile ciszy i skupienia na własnych odczuciach związanych z wyprawą będą uczyć dziecka zadumy, samouspokojenia i przebywania z własnymi myślami.

Zaplanuj wycieczkę w Tatry z dzieckiem

Planując wycieczkę z dzieckiem nie możemy już sobie pozwolić na spontaniczny wypad. Wybór szlaku powinien być dobrze przemyślany w zależności od wieku i możliwości dziecka. Niezależnie od tego, jaką trasę wybierzemy na każdej z nich trzeba zachować szczególne zasady bezpieczeństwa.

Ważne dla rodziców z dziećmi jest zaplanowanie czasu trasy i jej przebiegu wraz z przerwami dla dziecka. Pamiętajmy o nawadnianiu organizmu szczególnie latem oraz o ochronie ciała przed słońcem. Zapewnijmy dziecku dobre obuwie, które będzie usztywniać kostkę oraz właściwe ubranie, gdyż w górach zawsze jest zimniej, a poza tym pogoda jest bardzo zmienna, dlatego bezpieczniej nawet gorącym latem mieć dodatkowe ubranie.

Jeśli chodzi o dzieci w nosidełkach lub wózkach trzeba zapewnić im jeszcze cieplejsze odzienie, gdyż siedząc nieruchomo bardziej odczuwają chłodniejszą temperaturę czy wiatr. Pamiętajmy również o przekąskach dla dziecka i już wcześniej wspomnianej wodzie. W związku z wysiłkiem w górach warto mieć przy sobie czekoladę, która oprócz tego, że zawsze smakuje dzieciom, doda im energii i siły.

Oto propozycja szlaków w Tatrach dla dzieci w różnym wieku:

  • Morskie Oko - trasa asfaltowa, więc nadaje się dla maleństw w wózkach oraz dla dzieci w każdym wieku. Wychodząc z Palenicy Białczańskiej pokonanie odcinka pieszo zajmuje około 2,5h (dorośli). Z dzieckiem trzeba doliczyć dodatkowy czas. Po trasie można odpocząć podziwiając widoki ze schroniska im. Stanisława Stszica. Jest możliwość skorzystania z dorożki, gdyby dziecko nie dawało sobie już rady.

  • Dolina Chochołowska - można wybrać się z Siwej Polany, gdzie do polany Huciska prowadzi asfaltowa droga (można do tego miejsca dojechać kolejką Rakoń). Z polany Huciskiej zaczyna się droga żwirowa i w niektórych momentach ciężko poradzić sobie z wózkiem, dlatego na tą trasę bardziej sprawdzi się nosidło na plecy dla dziecka. Na Polanie Chochołowskiej znajduje się schronisko, gdzie można odpocząć i się pożywić. Ze starszymi i bardziej wytrwałymi dziećmi można wejść na Grzesia (około 1h drogi z Polany Chochołowskiej).

  • Dolina Kościeliska – trasa bardzo przyjemna z pięknymi widokami i nadająca się zarówno dla dzieci w wózkach, jak i tych większych. Dojście do schroniska na Hali Ornak zajmuje niecałe 2 godziny. Dla większych dzieci po drodze atrakcyjne mogą być Jaskinie na przykład Mroźna lub Smocza Jama. Z bardziej wytrwałymi dziećmi proponujemy także trasę z Hali Ornak na Smreczyński Staw (ponad pół godziny).

  • Droga pod Reglami – trasę można rozpocząć pod kompleksem skoczni narciarskich (Wielka Krokiew) i dojść do Doliny Białego (około 50 min). Przejść można również do Doliny Ku Dziurze, która kończy się wejściem do jaskimi Dziura, co z pewnością zaciekawi dziecko. Kolejną trasą jest przejście do Doliny Strążyska. Atrakcją będzie tutaj z pewnością Wodospad Siklawica, który znajduje się 15 minut od Polany Stążyskiej, gdzie można odpocząć i pożywić się w barze. Z dziećmi na tej trasie można również przejść do Doliny Małej Łąki – miejsce, gdzie mogą one się swobodnie i bezpiecznie wybiegać, a widoki są naprawdę piękne. Spacer Drogą pod Reglami niezależnie jaki punkt docelowy obierzemy jest przyjazny dla dzieci. Podziwiać można po drodze wypasające się owieczki, spróbować oscypka w bacówce czy spotkać podhalańskiego owczarka, co dla dzieci zawsze jest wspaniałym przeżyciem. Trasy te są odpowiednie dla dzieci już od około 5 roku życia.

  • Dolina Białej Wody - trasa licząca 10 kilometrów, znajdująca się po stronie słowackiej. Zaczyna się z Łysej Polany i nadaje się ona na spacer z wózkiem. Po drodze można odwiedzić liczne polany z pięknymi widokami (Polana Biała Woda, Polana pod Upłazki, Polanka pod Aniołami, Polana pod Wysoką). Jeśli idziemy z nosidłem zamiast wózka – odwiedzić można malowniczą Rusinową Polanę, jednak trasa ta odpada, jeśli w grę wchodzi wózek.


Podsumowując, zabierając dziecko w góry musimy pamiętać o dobrym wyborze trasy, właściwym dla predyspozycji dziecka oraz o zachowaniu zdrowego rozsądku. Jeśli pogoda nie jest zadowalająca nie wybierajmy się na trasę z dziećmi. Duża mgła, czy opady podwyższają ryzyko poślizgnięcia czy upadku. Jeśli dziecko jest już większe i nie bardzo chce podążać górskimi szlakami warto zachęcić je książeczką górskiego turysty i zbieraniem pieczątek. Dla każdego malucha będzie to satysfakcja i nagroda za przejście określonej trasy.Zobacz ofertę sklepu z akcesorimi i odzieżą turystyczną SZLAK.CO2018-06-06 18:41 982 Tatry z dzieckiem, Tatry, Tatry z wózkiem, Tatry z dzieckiem w wózku, Tatry z dzieckiem gdzie, Tatry z dzieckiem szlaki, Tatry z dziećmi latem, Tatry z dziećmi

Komentarze

~Monika

Świetny artykuł. Krótko, zwięźle i na temat. W lutym na świecie pojawi się nasze drugie maleństwo a w czerwcu mam nadzieję uda nam się ruszyć w ukochane Tatry.

~Wiktoria

Właśnie takiego artykułu szukałam, napisany jasno i przejrzyście, a co najważniejsze pełen niezbędnych porad. Już pakujemy się z dziećmi i ruszamy w Tatry!

~Paula

Na pewno kiedys sie wybiorę ;D

~Justyna

Bardzo interesujący i przydatny artykuł :) Polecam wszystkim, ciekawe informacje i cenne porady ! :)

~Aleksandra

Świetny artykuł pełen użytecznych i ciekawych pomysłów na wyjazd. :)

~Sylwia

Bardzo przydatne informacje, na pewno wykorzystam cenne rady na wyjazdach z moją chrześnicą. Pozdrawiam ;)

Dodaj komentarz

Twój mail będzie niewidoczny

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67