Boks reklamowy

Małopolska : Watch Docs - Prawa Człowieka w Filmie- 15. objazdowy Festiwal Poronin- Kraków

 
 
Fundacja Autonomia Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie zapraszają na 15. Objazdowy Festiwal WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie, który odbędzie się od 19 do 22 października 2017 r. w Krakowie i Poroninie.

Jak co roku, zostaną pokazane najlepsze filmy dokumentalne z całego świata związane z szeroko pojętymi prawami człowieka. Integralną częścią wydarzenia są prelekcje, spotkania i dyskusje z ekspertami i ekspertami, działającymi na co dzień w obszarze praw człowieka. Wydarzenie objął Honorowym Patronatem Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. 

W tym roku głównymi tematami, które będą pojawiać się w prezentowanych filmach są: kryzys polityki migracyjnej, kwestia praw kobiet, problematyka związana z aktywizmem, tematyka wschodnia oraz kwestia kształtowania tożsamości w kontekście więzów rodzinnych. Bohaterowie i bohaterki tegorocznych filmów zmagają się z dyskryminacją, restrykcyjnym prawem, obojętnością świata, korupcją czy dylematami moralnymi. Mimo wszystko działają, a cechuje ich „siła bezsilnych”, o której pisał w słynnym eseju Vaclav Havel. 

W trakcie festiwlu spotkamy m.in. Aleksandrę Muzińską ze Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza i Ewę Koronę ze Stowarzyszenia Akceptacja, które zabiorą głos w dyskusji dotyczącej rodziny. 
O kryzysie polityki migracyjnej porozmawiamy z Marcinem Żyłą, zastępcą redaktora naczelnego Tygodnika Powszechnego i Mariką Langot z inicjatywy „Witajcie w Krakowie”. O aktywizmie – również w kontekście ostatnich wydarzeń wokół Puszczy Białowieskiej – opowie Diana Maciąga, przedstawicielka Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot i koalicji „Niech żyją!” Na temat działań obywatelskich porozmawiamy z Różą Rzeplińską ze Stowarzyszenia 61. Na temat aktualnej polityki społecznej zabiorą głos przedstawcieilki Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie. Jak co roku, zostaną pokazane filmy poruszające tematykę praw kobiet – zapraszamy na podsumowujące spotkanie z udziałem Beaty Kowalskiej z Instytutu Socjologii UJ, Lany Dadu, działaczki na rzecz praw kobiet i Agaty Teutsch z fundacji Autonomia. 

W pierwszy dzień Festiwalu pokażemy m.in. film twórców „Mr. Gagi” – Baraka i Tomera Heymannów – „Kto mnie teraz pokocha”?, który zwyciężył w plebiscycie publiczności na 16. Międzynarodowym Festiwalu Watch Docs. Film w niezwykle wyważony i jednocześnie dowcipny sposób opowiada historię drogi Saara, seropozytywnego geja, z kibucu do Londynu, a potem z powrotem. „#mojaucieczka” zabierze nas w podróż, jaką przemierzają uchodźcy i uchodźczynie. Zobaczymy ją ich oczyma, ponieważ film w dużej mierze jest zmontowany z materiałów nagrywanych telefonami komórkowymi. W „Więziennych siostrach” w reż. Nimy Sarvestani wracamy do bohaterek znakomitego filmu „Za kratami nie nosimy burek” i śledzimy ich losy po wyjściu z więzienia

„Filmy dokumentalne mają walor świadectwa i unikalną siłę oddziaływania. Korzystamy z tej siły, bo chcielibyśmy, żeby nasi widzowie spojrzeli na otaczającą rzeczywistość – bliższą i dalszą – poprzez pryzmat praw człowieka. Żeby zobaczyli i odczuli w nich coś ważnego i wspólnego” – mówią organizatorzy warszawskiej edycji Festiwalu.

Od 2003 r. przy współpracy z organizacjami pozarządowymi, ośrodkami akademickimi, teatrami, kinami z całej Polski, po warszawskim festiwalu międzynarodowym w grudniu, organizowany jest co roku Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie. Festiwal objazdowy powstał i rozwija się wyłącznie w wyniku inicjatyw oddolnych i stale zwiększa swój zasięg, odwiedzając coraz więcej polskich miast.
W Krakowie od 10 lat organizuje go  fundacja Autonomia we współpracy z innymi grupami, inicjatywami organizacjami i instytucjami. Krakowska edycja wydarzenia jest miejscem debat oraz sprzyja integracji działających tu prężnie organizacji pozarządowych, pełniąc przy tym ważną funkcję edukacyjną (co roku pokazy są organizowane m.in. dla szkół).

Wstęp na wszystkie filmy jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich. Pokazy będą odbywać się w kinie Paradox oraz w Artetece WBP w Krakowie.


Zobacz ofertę sklepu z akcesorimi i odzieżą turystyczną SZLAK.CO


Źródło: watch docs

2017-10-17 12:20 326 Fundacja Autonomia, Watch Docs, 15. objazdowy festiwal, Prawa Człowieka w Filmie, Kraków, Poronin, Małopolska

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie niewidoczny

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67