userad91
Boks reklamowy

Małopolska; Inauguracja 41 Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w Krakowie

W Krakowie 2.07 br zainaugrowano 41 Sesje Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. W ceremonii otwarcia udział wzięli m.in prezydent RP Andrzej Duda , wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego w rządzie Beaty Szydło, prof. Piotr Gliński i dyrektor generalny UNESCO Irina Bokowa.

"Osiągnięcia ostatnich lat w dziedzinie kultury zawdzięczamy UNESCO. To nie tylko lista pięknych miejsc - to wizja pokoju wykuta w kamieniu i krajobrazach kulturowych. Taka, która ma moc zmienić umysły kobiet i mężczyzn" - mówiła Irina Bokowa podczas inauguracji 41 sesji KŚD w Krakowie,  podkreślając , że dziedzictwo światowe nie jest podziałem, lecz budowaniem wspólnej płaszczyzny". "Nie jest to konkurs piękności ani arena walki politycznej. Jest to miejsce wspólnej wiedzy, najwyższych standardów doskonałości - miejsce dialogu i wspólnego zrozumienia" - oceniła generalny dyrektor UNESCO , Irina Bokova.

 

Podczas uroczystości na Zamku Królewskim na Wawelu  prezydent Andrzej Duda witając gości zauważył, że tu i teraz po raz pierwszy w historii , w Polsce obraduje komitet UNESCO , któremu Kraków zawdziecza swoją dzisiejszą świetność. 


- Wiem, że będziecie państwo rozmawiali o sprawach czasem trudnych, ale przede wszystkim niezwykle ważnych - zwrócił się do uczestników sesji. - Będziecie rozmawiali o tym, co trzeba uratować albo co trzeba odtworzyć dziś na świecie w warstwie dorobku historycznego, kulturowego, architektonicznego, jak choćby o niewątpliwej konieczności odbudowania Aleppo zniszczonego w czasie konfliktu w Syrii - mówił prezydent.


„-Polska była mocno zaangażowana w prace nad budową międzynarodowego systemu ochrony dziedzictwa kulturowego od początku istnienia UNESCO. Byliśmy zarówno w gronie państw-założycieli ONZ, jak i samego UNESCO. Ratyfikując Konwencję w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego w 1976 r. byliśmy również wyjątkiem spośród państw bloku wschodniego – podkreślił wicepremier.”


Minister Piotr Gliński podkreśłał znaczenie dla Polski roli gospodarza 41 swsji KŚD UNESCO.


Podczas trwających 10 dni obrad (2-12 lipca br.) przedstawiciele 21 państw członkowskich Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO będą podejmować decyzje dotyczące dóbr kultury i przyrody na całym świecie. 


W roli obserwatorów obecne będą delegacje rządowe z blisko 170 Państw - Stron Konwencji oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. Szacuje się, że w wydarzeniu weźmie udział 2 tys. uczestników.


Same obrady będa odbywac się  w Centrum Kongresowym ICE Kraków, jednym z najnowocześniejszych obiektów konferencyjnych w Europie. W jego przestrzeni będą miały miejsce również wernisaże oraz wydarzenia o charakterze kulturalnym z różnych stron świata.

 

Program 41. sesji obejmuje obrady plenarne Komitetu, podczas których, podobnie jak w ubiegłych

latach, rozpatrywane będą decyzje dotyczące wpisania nowych obiektów kultury i miejsc przyrody na Listę światowego dziedzictwa oraz przegląd i ocena ochrony dóbr już wpisanych.

Polski wniosek, który będzie dyskutowany podczas 41. sesji, dotyczy podziemi tarnogórskich (Kopalni rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach). Jeżeli na sesji w Krakowie zapadnie decyzja o wpisie, będzie to 15. miejsce w Polsce na Liście światowego dziedzictwa.

Równolegle do sesji odbywać się będą wydarzenia towarzyszące, takie jak: Forum Młodych Profesjonalistów oraz – organizowane po raz pierwszy z inicjatywy Polski i UNESCO – Forum Zarządców Miejsc Światowego Dziedzictwa oraz Forum Społeczeństwa Obywatelskiego. 

Forum Młodych Profesjonalistów, którego tematem jest  „Pamięć: utracone i odzyskane dziedzictwo” („Memory: Lost and Recovered Heritage”)  będzie poświęcone m.in. odbudowie historycznego centrum Warszawy. Rozpoczęło się już 25 czerwca w Warszawie, a zakończy się w Krakowie 3 lipca br. podczas obrad sesji.

Natomiast Forum Zarządców Miejsc Światowego dziedzictwa rozpoczęło się 30 czerwca w Krakowie. Podczas spotkania zarządcy obiektów z całego świata, wpisanych na listę, będą wymieniać się informacjami na temat zarządzania i ochrony najcenniejszych obiektów uznanych za dziedzictwo światowe.

Sesje Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO to coroczne, międzyrządowe spotkania 21 państw członków Komitetu dotyczące stosowania w praktyce Konwencji UNESCO w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego. Obrady Komitetu mają ściśle ustalony program. Od 1977 r. odbywają się w różnych miastach na świecie.

żródło; Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, KPRP, PAP

fot. Andrzej Szelęga Zobacz ofertę sklepu z akcesorimi i odzieżą turystyczną SZLAK.CO2017-07-02 21:03 373 Piotr Gliński, Andrzej Duda, Irina Bokowa , UNESCO. 41 sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, Kraków < Małopolska, Tarnowskie Góry

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie niewidoczny

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67