Boks reklamowy

Kwalifikacje przedolimpijskie w Zakopanem [+ZDJĘCIA]

ŚZIOS. Od 11 do 18 grudnia 2016 roku w Zakopanem trwa sprawdzian sportowy zawodników z niepełnosprawnością intelektualną, który wyłoni ostateczny skład reprezentacji Olimpiad Specjalnych Polska na Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Austrii (14- 25 marca 2017 roku).

Do Zakopanego zjechało 56 sportowców Olimpiad Specjalnych Polska z całego kraju. Pod okiem 14 trenerów zawodnicy trenują w 5 dyscyplinach zimowych, w których Polska będzie reprezentowana w Austrii: narciarstwie alpejskim, biegowym, łyżwiarstwie szybkim, biegu na rakietach śnieżnych i hokeju halowym.

- W Austrii zawodnicy Olimpiad Specjalnych będą zdobywać medale dla całej Polski. Wierzę, że dzięki sportowi, który jest tak bliski każdemu z nas, Polacy zobaczą w osobach z niepełnosprawnością intelektualną wspaniałych ludzi, którzy po prostu w inny sposób odczuwają otaczający nas świat. I to jest nasze przesłanie dla całego społeczeństwa - dla zawodników Olimpiad Specjalnych ważniejsze niż medale Igrzysk i sukcesy na stadionach całego globu jest poczucie  akceptacji tutaj – w naszym kraju - podkreśla Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.

W Światowych Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Austrii weźmie udział ponad 2,7 tysiąca sportowców ze 107 krajów świata, wspieranych przez 1,1 tysiąca trenerów i członków sztabów medycznych oraz ponad 3 tysięcy wolontariuszy. Będzie to największe na świecie wydarzenie sportowe i humanitarne w 2017 roku. Wszystkie wydarzenia Igrzysk są organizowane w zgodzie z ceremoniałem olimpijskim.

W Austrii Polskę będzie reprezentować 62 osobowa kadra: 46 zawodników, 16 trenerów i członków ekipy medycznej, którzy w Zakopanem przygotowują się do występów w Grazu, Schladming i Ramsau.

- Zakopane od dawna wspiera sport osób niepełnosprawnych i jest otwarte na współpracę w tym zakresie. Jesteśmy dumni, że to właśnie w Zakopanem zawodnicy z niepełnosprawnością intelektualną przygotowują się do Światowych Zimowych Igrzysk i życzymy im sukcesów w Austrii. Trwające kwalifikacje przedolimpijskie to kolejne ważne wydarzenie Olimpiad Specjalnych, które odbywa się w Zakopanem. Wcześniej gościliśmy Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, m.in. w 1992 r., 2000 r. i ponownie w marcu 2016 r. – podkreśla Agnieszka Nowak-Gąsienica, Zastępca Burmistrza Miasta Zakopane.

Sprawdzian w 5 dyscyplinach przed Światowymi Zimowymi Igrzyskami Olimpiad Specjalnych w 2017 roku finansowany jest ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Olimpiady Specjalne są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie – obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady – ruchem sportowym, dedykowanym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Olimpiady Specjalne zrzeszają blisko 5 milionów sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 170 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. 

Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął działalność, na początku lat osiemdziesiątych. W naszym kraju Olimpiady Specjalne to ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 4 tysiące wolontariuszy zrzeszonych w 507 klubach w 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe. Ambasadorami Olimpiad Specjalnych Polska są wybitne postaci sportu, kultury, polityki i mediów, m.in.: Ewelina Lisowska, Piotr Adamczyk, Kinga Baranowska, Mariusz Fyrstenberg, Roman Kosecki,  Łukasz Kubot, Jakub Wesołowski, Andrzej Wrona, Grzegorz Tkaczyk, Zygmunt Chajzer, Marcin Matkowski, Michał Olszański, Cezary Pazura, Małgorzata Tlałka-Długosz, Andrzej Supron, Michał Żewłakow, Paweł Papke, Sebastian Świderski, Monika Pyrek, Magdalena Różczka.

Olimpiady Specjalne Polska są objęte Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP,  Agaty Kornhauser-Dudy. 

W Polsce żyje około 1,2 mln osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jedną z misji Olimpiad Specjalnych jest uświadomienie i udowodnienie wszystkim Polakom, że włączenie tej grupy do codziennego funkcjonowania społeczeństwa przynosi ogromne korzyści obu stronom. 

Tekst i zdjęcia: Anna Karpiel-Semberecka / UM ZakopaneZobacz ofertę sklepu z akcesorimi i odzieżą turystyczną SZLAK.CO2016-12-16 18:55 499 kwalifikacje przedolimpijskie, Zakopane, Podhale, niepełnosprawni

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie niewidoczny

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67