Boks reklamowy

kraj : Idzie do Gmin -Szkolny Klub Sportowy – największy w historii program zajęć sportowych

Ministerstwo Sportu i Turystyki uruchamia właśnie największy w historii program zajęć sportowo- rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży- Szkolny Klub Sportowy ( SKS). Pilotażowy program realizowany w szkołach już teraz obejmuje 260 tys. uczniów , którzy uprawiają 70 różnych sportów  tworząc 14 tys . grup ćwiczebnych obejmujących 530 tys zajęć sportowych prowadzonych przez 13 tys. nauczycieli. Wdrożenie programu SKS już teraz kosztowało ponad 42 mln zł . Za rok Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka zapowiada zwiększenie budżetu programu o ponad 54,5 mln zł  i włączenie w jego zakres wszystkich gminnych szkół.Novum programu jest aplikacja mobilna , która pełni rolę osobistego trenera dziecka i dziennika jego postępów utrzymując przy tym kontakt z rodzicami. ( pod artykułem umieściliśmy film MSiT prezentujący możliwości SKS i samej aplikacji)

SKS to systematyczne i ogólnodostępne zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży. SKS to też Klub otwarty dla wszystkich. uczniów. 

Największy w historii program zajęciowy, angażujący tak dużą liczbę uczestników został wdrożony w 2017 roku. Aby sprostać wyzwaniu organizacji pozalekcyjnych zajęć sportowych prowadzonych przez nauczycieli wychowania fizycznego głównie na terenie obiektów szkolnych w wymiarze ogólnopolskim zapewniono  finansowanie na dotychczas niespotykaną skalę. 

Celem SKS jest kształtowanie nawyku podejmowania aktywności fizycznej przez dzieci i młodzież szkolną ze szczególnym uwzględnieniem uczniów mniej aktywnych oraz dziewcząt.

Stale zwiększamy ofertę ogólnodostępnych, bezpłatnych zajęć sportowo-rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży. Stworzyliśmy realne narzędzia wsparcia systemowego. Dzięki temu w bieżącym roku ministerialnymi programami zostało objętych o 37% więcej dzieci niż w 2015 roku – mówi minister Witold Bańka.

Partnerem Programu Szkolny Klub Sportowy został PKN Orlen

– Od lat, firma PKN Orlen, jest bardzo silnie związana ze sportem i doskonale zdajemy sobie sprawę z tego jak wiele warunków musi zostać spełnionych abyśmy mogli cieszyć się z sukcesów. Wiemy bowiem, że tylko ciągłe zachęcanie dzieci i młodzieży do uprawiania sportu, pozwoli nam w przyszłości ponownie przeżywać takie chwile, jak choćby niedawny występ polskich lekkoatletów w Londynie – powiedział Zbigniew Leszczyński członek Zarządu ds. Sprzedaży PKN ORLEN

Wychowanie, edukacja, trening, ROZWÓJ

Program Szkolny Klub Sportowy to obok systematycznych zajęć także ewaluacja, która składa się z trzech podstawowych elementów:

 1. Wielowymiarowa ocena sytuacji w zakresie sportu dzieci i młodzieży – ogólna ocena funkcjonowania Programu SKS.
 2. Badanie nieprawidłowości postawy i masy ciała u dzieci i młodzieży – pomiary antropometryczne oraz nieinwazyjne oględziny ortopedyczne. Naszym celem jest uświadamianie oraz zapobieganie pogłębiania wad postawy oraz nieprawidłowej masy ciała. Regularna aktywność fizyczna jest sposobem na odwrócenie niepokojących statystyk.
 3. Badanie sprawności fizycznej dzieci i młodzieży – nauczyciele uczestniczący
  w programie realizują testy (pomiary somatyczne oraz trzy próby sprawności fizycznej – zwis na drążku, bieg na 50 m, bieg na 600/800/1000 m).
  Wyniki przeprowadzonych testów pozwolą na szczegółową ocenę sprawności fizycznej dzieci i młodzieży uczestniczącej w projekcie. Kooperacja z Programem Narodowa Baza Talentów pozwoli na identyfikowanie sportowych talentów.

#ProgramSKS

Program Szkolny Klub Sportowy realizowany jest z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Powstała platforma www.szkolnyklubsportowy.pl, na którą składa się dziennik elektroniczny. Uruchomiliśmy także aplikację mobilną dla nauczycieli.

Aplikacja SKS to możliwość:

 • uzupełniania tematów i obecności,
 • odwoływanie i odrabianie zajęć,
 • stoper do testów sprawnościowych,
 • funkcja S.O.S – kontakt z rodzicem w kryzysowej sytuacji.

Za koordynację tego zadania odpowiada Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy, krajowy operator Programu SKS.

Cel: upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży

Już w tym roku znacząco zwiększyliśmy środki na sport powszechny, podwyższając finansowanie w ciągu dwóch lat o 46%. W 2018 roku na realizację działań z zakresu upowszechniania sportu wśród dzieci i młodzieży przeznaczymy rekordową kwotę ponad 226 mln zł! Oznacza to wzrost aż o 93% (!) w stosunku do 2015 roku.

  
 • i


Zobacz ofertę sklepu z akcesorimi i odzieżą turystyczną SZLAK.CO


Źródło: MSiT

2017-10-30 05:33 1322 SKS, MSiT, aplikacja mobilna, Witold Bańka

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie niewidoczny

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67