userad84
Boks reklamowy

jadą , jadą Katarzynki - czas na kawalerów

25 listopada przypadają imieniny Katarzyny. Najważniejszą dla chrześcijan jest mądra św.Katarzyna Aleksandryjska, która wiedzą przewyższała mędrców swej epoki i po wygranej dyskusji ( dziś powiedzielibyśmy panelu) z 50 mężczyznami, królewska córka została skazana na śmierć.Święta Katarzyna jest  patronką cnotliwych kawalerów, którzy pragną poznać pannę i w przyszłości wejść w szczęśliwy związek małżeński. Największe nasilenie kultu świętej przypadło na okres średniowiecza. Katarzyna Aleksandryjska jest patronką miasta Nowy Targ.

W wigilię imienin św. Katarzyny Aleksandryjskiej 24/25 listopada wróżą sobie  młodzi mężczyźni poszukujący partnerek i żon. 

Jak to robiono?

1.Tradycja nakazuje, by Kawalerowie przed wszelkimi wróżbami zgodnie recytowali wierszyk ku pomyślności wróżb:

Hej! Kasiu, Katarzynko
Gdzie szukać cię dziewczynko
Wróżby o ciebie zapytam
Czekaj – wkrótce zawitam
Bawmy się więc w Katarzyny
Szukajcie chłopaki dziewczyny
Zapytać więc trzeba wróżby
A nuż potrzebne już drużb

2. W noc świętej Katarzyny pod poduszką są dziewczyny – to porzekadło towarzyszyło wkładaniu pod poduszkę dziewczęcych przedmiotów, części garderoby czy ptasiego pióra . Wszystko po to, by sprowadzić proroczy sen o przyszłej narzeczonej.

Pod poduszką często chowano też karteczki z pierwszymi literami imion lub całymi żeńskimi imionami, które zaraz po przebudzeniu miały być wylosowane.

Towarzyszyć temu mógł wierszyk:
Wskaż proszę wróżbo wybrankę
Żonę i przyszłą kochankę
Wyciągam karteczki cztery
Są jej imienia litery

3.Wróżono z kubków. Losowano ukryte pod nimi przedmioty symbolizujące ożenek (np. obrączka), przypływ majątku (np. monety), dobrą pracę (zboże), chwilowy zastój (pusty kubek).- powtarzając słowa : Kasiu daj znać, co się będzie ze mną dziać.

4.Z gałązek wiśni  wróżono czy w danym roku kawaler zmieni stan cywilny,.Jeśli ścięte gałązki wiśni i postawione w wazonie zakwitły do Bożego Narodzenia, to należało szykować się na wesele.

5. Wróżono na suchara .Kawalerowie przynosili ze sobą suchary. Ten, który na zakończenie posiłku pierwszy zjadł swój suchar, mógł mieć pewność, że ożeni się jako pierwszy.

6. Wróżono z igieł sosny, listów i gałązek .Kawaler, który zakochał się bez wzajemności i chciał wiedzieć, czy ma u swojej wybranki szanse brał dwa listki, igły sosny lub małe gałązki i wrzucał je do wody. Jeśli dopłynęły do siebie, oznaczało to, że można śmiało ruszyć w konkury i być pewnym sukcesu.

7. Wierzono, że by zapewnić sobie powodzenie u płci pięknej, panowie 24 listopada po kąpieli muszą: zamiast ręcznikiem, wytrzeć się damską sukienką.

8. Szczęście zapewniało też upieczenie pierników nazywanych katarzynkami. Dodawano do nich przyprawy korzenne, goździki i odrobinę pieprzu.


W kalendarzu słowiańskim dzień 24 listopada był Świętem Doli, dniem w którym dziewczęta i chłopcy uciekali się do wróżb by poznać los jaki ich czekał, a ciężarne kobiety modliły się o lekki połóg.

Wiele osób uważa, że dawny pogański obyczaj pytania duchów o przyszłość -jak wiele innych obrządków -adaptowany został przez chrzescijaństwo.

Stare porzekadło mówi:
Kto się zaleca w adwenta będzie mieć żonę na święta 

Według tradycji bowiem Katarzyna i Andrzej otwierają adwent:
"Święta Katarzyna adwent zawiązuje, sama hula, pije a nam zakazuje"
Katarzynkowy wieczór był czasem ostatnich kawalerskich zabaw i uciech, zakazanych w adwencie, a później niedostępnych już żonatym mężczyznom.
"Święta Katarzyna śmiechem, święty Andrzej grzechem"
Radośnie więc witali chłopcy każdą okazję do beztroskiej zabawy, figli i śmiechu, a Katarzynki były do tego dobrym pretekstem, aczkolwiek w ich wróżbach i zwyczajach mniej było zapału, inwencji i entuzjazmu niż w dziewczęcych.

Święto to zostało wyparte przez spopularyzowane na zachodzie święto panien – zwane andrzejkami, kiedy to kobietom poszukującym partnera mają się spełniać pomyślne wróżby.

Dziś swój renesans zawdzięcza m.in kolejarzom organizującym z okazji imienin Katarzyny,  przejazdy pociągami retro pod hasłem " jadą  jadą Katarzynki"

kościołach chrześcijańskich obrzęd katarzynek odbywa się w niedzielę poprzedzającą 29 listopada.

 Zobacz ofertę sklepu z akcesorimi i odzieżą turystyczną SZLAK.CO


Źródło: wikipedia.org, onet.pl. obrzedy.pl fot. pexesls oprac. Urszula Starzyk

2017-11-24 08:14 634 wrózby , wierzenia ,katarzynki, Katarzyna Aleksandryjska

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie niewidoczny

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67