userad75
Boks reklamowy

Jabłonka: Forum samorządów w Orawskim Centrum Kultury chce jasnego sprzeciwu wobec planów utworzenia parków krajobrazowych w gminach i zmian przebiegu drogi ekspresowej S7

W Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce dziś gorąco. To za sprawą Forum Samorządów i mieszkańców gmin Bystra - Sidzina, Czarny Dunajec, Jabłonka, Jordanów, Maków Podhalański, Raba Wyżna, Spytkowice i Zawoja. Rzecz dotyczy wyrażenia sprzeciwu wobec planów utworzenia parków krajobrazowych na terenie gmin oraz zmienionego przebiegu planowanej drogi ekspresowej S7 Rabka – Chyżne. W obradach uczestniczy poza włodarzami zainteresowanych gmin, starosta nowotarski Krzysztof Faber. Przyznać trzeba, że garnitur polityczny powiatu nowotarskiego i suskiego oraz wszelkiej maści radnych, posłów i senatorów stawił się w komplecie.

Nie wypracowano konsensusu. Na sali obrad toczyła się płomienna i bojowa dyskusja. Mobilizacja samorządów w regionie jest duża, a i determinacja, jak wynika z forów internetowych i temperatury obrad gorąca. Wójt Antoni Karlak podkreślił, że "solidarny i mocny sprzeciw wszystkich gmin wynika z tego, że przewidywane zmiany w Planie Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Małopolskiego ograniczą rozwój naszych gmin. Są one w niekorzystne dla naszych mieszkańców i jest to decyzja nieobywatelska, nielicząca się z głosem społeczności lokalnych. "

Wójtowie w sposób zdecydowany kwestionowali projekt utworzenia parków krajobrazowych na terenie gmin, zmian w przebiegu planowanej drogi ekspresowej S7 Rabka – Chyżne, południowej obwodnicy Jabłonki oraz obwodnicy Makowa Podhalańskiego. Następnie głos zabrali goście oraz zgromadzona publiczność.

Tokowano ostro i z mocnym naciskiem na weto wobec planów utworzenia dwóch parków krajobrazowych. Wielka burza w szklance wody zakończyła się podpisaniem wspólnej rezolucji Samorządowców i Mieszkańców Gmin Bystra-Sidzina, Czarny Dunajec, Jabłonka, Jordanów, Maków Podhalański, Raba Wyżna, Spytkowice i Zawoja wyrażającej sprzeciw w sprawie projektu Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Małopolskiego. Gospodarz Antoni Karlak wręczył podpisaną rezolucję przedstawicielowi Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie Januszowi Sepiołowi.

Niestety rezolucja nie zobowiązuje do niczego,bo rezolucja (łac. resolutio – rozwiązanie) to zbiorowa uchwała, deklaracja powzięta przez jakieś zgromadzenie, komitet, zjazd, kongres, w wyniku obrad, nieposiadająca przymiotu wiążącego.

Źródło: fot, Orawskie Centrum Kultury, UG Jabłonaka/ Sowiński & Ciepliński

Zostań naszym darczyńcą, mecenasem lub sponsorem. Twoja dobrowolna wpłata zostanie przeznaczona w całości na działalność Stowarzyszenia I love Podhale - wydawcę portalu twoje-podhale.pl

BGZ BNP Paribas o/Nowy Targ konto: 24 1600 1462 1816 9582 4000 0001


Oceń artykuł:


2017-11-03 10:36 559 Antoni Karlak, OCK, Forum Samorządów, Bystra - Sidzina, Czarny Dunajec, Jabłonka, Jordanów, Maków Podhalański, Raba Wyżna, Spytkowice i Zawoja

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie niewidoczny