Boks reklamowy

Dobra książka : Camilla Läckberg: „Czarownica”

Kryminalna literatura szwedzka od wielu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród czytelników na całym świecie. Jej treści, ze względu na zawarty w nich dramatyzm i wątek socjologiczno – obyczajowy, odbiegają od klasycznych kanonów klasyki kryminałów. Dlatego jest tak intrygująca, i jednocześnie wciągająca.

   Obok takich nazwisk, jak Stieg Larsson (trylogia Millennium), Henning Mankell (cykl z komisarzem Kurtem Wallanderem) oraz Liza Marklund (seria o dziennikarce Annice Bengtzon), niekwestionowaną mistrzynią gatunku od wielu lat pozostaje Camilla Läckberg. Jej powieści błyskawicznie znikają z bibliotecznych i księgarskich półek, utrzymując się równocześnie na szczytach bestsellerów.

   Doskonała fabuła kryminalna przeplata się z wątkiem obyczajowym, ukazując subtelne studium natury ludzkiej. Świetne portrety psychologiczne bohaterów, ponure tajemnice, ale też radości, smutki, sukcesy i porażki, tworzą wyjątkowość jej kolejnych powieści.
   
    W najnowszej, dziesiątej już części i długo oczekiwanej lekturze pt. „Czarownica”, poznajemy dalsze losy pracowników komisariatu w Tanumshede oraz detektywa Patrika Hedströma i jego żony Ericki Falck. Akcja, podobnie jak w poprzednich tomach, rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych, płynnie przenikających się między sobą.
  
  Czteroletnia Linnea, dziewczynka z wielką wyobraźnią, w niewyjaśnionych okolicznościach znika z farmy spod Fjällbacki. Policjanci odkrywają tragiczne w skutkach podobieństwo zdarzenia, mające miejsce trzydzieści lat wcześniej. Wtedy również niespodziewanie znika czteroletnie dziecko - Stella. Jej opiekunkami są wówczas dwie trzynastolatki. Pomimo wniesionego oskarżenia i ich przyznania się do popełnionego czynu, z powodu braku dowodów i późniejszej zmiany ich zeznań, nastolatki zostają uniewinnione. Jedna z nich pozostaje w rodzinnym domu, druga robi karierę filmową i zostaje znaną aktorką.
    
  Po latach, przy okazji kręcenia zdjęć do najnowszej produkcji filmowej, powraca w rodzinne strony. Następuje swoiste deja vu, jej powrót zbiega się z zaginięciem małej Linnei, to zaś powoduje powrót koszmaru sprzed lat. Detektywi usiłują znaleźć powiązanie pomiędzy tymi dwiema zbrodniami. Pomaga im w tym Ericka, która zbiera materiały do swojej najnowszej książki o tej niewyjaśnionej historii.

  W książce znajdziemy również wątek związany z „polowaniem na czarownice”, mający miejsce w XVIII wieku na terenie Szwecji. Pomimo tej wielowarstwowości, dzięki rozbudowanemu realizmowi książkę czyta się bardzo dobrze.

  Autorka płynnie łączy wszystkie wątki w jedną całość, nadając jej niepowtarzalny charakter. Znajdujemy w niej zaskakujące zwroty akcji, które nadają dynamikę całej treści, czyniąc ją jeszcze bardziej interesującą. W książce widoczne jest również pewne przesłanie. Pisarka obnaża nieporadność współczesnej Szwecji. Ukazuje ją jako kraj borykający się z wieloma problemami, pokazuje jego słabość, nacjonalizm oraz nieumiejętną politykę imigracyjną.

  Jean Edith „Camilla” Läckberg – szwedzka autorka powieści kryminalnych, z wykształcenia ekonomistka. Urodziła się i dorastała w miasteczku Fjällbacka, położonym na zachodnim wybrzeżu Szwecji, niegdyś osadzie rybackiej, obecnie miejscowości turystyczno-urlopowej. Choć już jako dziewczynka zajmowała się pisaniem opowiadań „kryminalnych”, nie podjęła jednak studiów w dziedzinie nauk humanistycznych. Została absolwentką Szkoły Ekonomii i Prawa Handlowego przy Uniwersytecie w Göteborgu. Po studiach przeniosła się do Sztokholmu, gdzie przez kilka lat pracowała jako ekonomistka i dyrektorka marketingu. Nie przestała jednak myśleć o pisarstwie. W rezultacie mąż, matka i brat, w prezencie gwiazdkowym sfinansowali jej kurs pisania kryminałów, zorganizowany przez stowarzyszenie pisarzy Ordfront. Właśnie wtedy zaczęła pisać opowiadanie, które przekształciło się w jej debiutancką powieść „Księżniczka z lodu”. Podczas kursu jej opiekun literacki zasugerował, żeby fabułę opowieści umieściła w miejscu, które dobrze zna. W ten sposób Fjällbacka trafiła na strony jej pierwszej książki, a potem kolejnych. Kryminalne powieści Läckberg osiągają czołowe miejsca na listach bestsellerów w Szwecji. W swoim kraju pisarka sprzedała ponad milion egzemplarzy. Jej książki zostały przetłumaczone na kilkanaście języków i również poza Szwecją cieszą się powodzeniem. Ich przewodnimi bohaterami są pisarka Erika Falck i policjant, a z czasem mąż Eriki – Patrik Hedström. Pierwsze cztery tytuły zostały sfilmowane przez szwedzką telewizję.
____________________________________________________________________________________________________

Zostań naszym darczyńcą, mecenasem lub sponsorem. Twoja dobrowolna wpłata zostanie przeznaczona w całości na działalność Stowarzyszenia I love Podhale - wydawcę portalu twoje-podhale.pl

BGZ   BNP Paribas o /Nowy Targ konto 24 16 00 14 62 18 16 95 82 40 00 00 01

 Zobacz ofertę sklepu z akcesorimi i odzieżą turystyczną SZLAK.CO2018-01-14 04:54 934 Dobra książka :„Przeszłość nie jest krainą, którą tak łatwo opuścić” É.E. Schmitt Camilla Läckberg: „Czarownica”

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie niewidoczny

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67