userad89
Boks reklamowy

10 powodów, dla których warto odwiedzić Tatry - cz. 1

Tatry są dla mnie po prostu uzupełnieniem rzeczywistości, miejscem bez którego ta rzeczywistość nie byłaby już taka sama. Byłaby zwykła. Otwierają oczy i sprawiają że staje się lepszym człowiekiem. Oto moje 10 powodów, dla których warto odwiedzić Tatry.

Powód 1: Widoki

Punkt pierwszy i zdecydowanie najtrudniejszy do opisania. Widoki w Tatrach po prostu oszałamiają, zapierają dech w piersiach. Stoisz, patrzysz i czujesz coś niezwykłego. Tego nie da się opisać, to trzeba zobaczyć.

Powód 2: Tradycja

Podobno "co kraj, to obyczaj" i tak też jest w poszczególnych regionach Polski. Na Podhalu również możemy zaobserwować pewne tradycje i obyczaje. Najbardziej widocznym znakiem kultury góralskiej jest budownictwo w stylu zakopiańskim. Niesamowicie rozpoznawalne są też zwyczaje, takie jak: gwara, strój, muzyka, śpiew, taniec, a w tradycji kulinarnej oczywiście oscypek. Z biegiem czasu zwyczaje te zaczynają jednak powoli zanikać, na co górale absolutnie nie chcą pozwolić i właśnie z tego względu organizowane są tu liczne festiwale i imprezy mające na celu promocję tradycji tego regionu.

Ps. Wskazówka dla wszystkich Panów: tradycyjne ubranie góralskie wskaże Wam, czy dziewczyna jest już mężatką, czy jeszcze panną ;)

Powód 3: Górale

Nie ma co się oszukiwać, każda z nas marzyła kiedyś o mężu góralu. Niie da się ukryć, że mieszkańcy tych terenów są nieco specyficzni, ale moglibyśmy uczyć się od nich zawziętości, odwagi czy zamiłowania do kultury. Mają charakterek, ale o przywarach może innym razem ;)

Powód 4: Powietrze

To w górach, zdecydowanie inne niż w miastach - chłodne, rześkie i wolne od zanieczyszczeń. Występują tu częste skoki ciśnienia i temperatury, co zmusza organizm do przystosowania się w nowych warunkach, a co za tym idzie jesteśmy bardziej odporni na choroby.

Cisza, spokój i widoki w połączeniu z powietrzem, szybszym oddechem, zwiększona ilością czerwonych ciałek krwi często działają kojąco na układ nerwowy ;)

Powód 5: Wieczory w schronisku

Ktoś kiedyś powiedział, że w góry ciągnie tylko dobrych ludzi, dlatego łatwo znaleźć tu przyjaciół.

Wieczory w schronisku to przede wszystkim atmosfera, ognisko, zapach drewna i ludzie, których łączy ta sama pasja i radość życia. Unikając kurortów takich jak Zakopane możecie posiedzieć przy ognisku, pośpiewać i poznać wspaniałych ludzi. Nie namawiam, ale odważ się i sam sprawdź o czym mowa.

Powód 6: Atmosfera

Jeśli brakuje Ci optymizmu i wiary w drugiego człowieka, góry są miejscem właśnie dla Ciebie. Bez względu na wiek, czy poziom zaawansowania, na szlaku każdemu mijanemu piechurowi mówimy „dzień dobry”. Po co? To zwyczaj, który może ciężko zrozumieć, ale sprawia, że czujemy się częścią społeczeństwa „góromaniaków” - w końcu tyle nas łączy! Ta sama pasja, ta sama miłość do gór. Tworzymy społeczność. Dzielimy się przeżyciami, pomagamy w trudnych chwilach. Witajmy się na szlaku! ;)

Powód 7: Natura

Możemy oglądać góry w albumach, a na niektórych fotografiach wyglądają naprawdę majestatycznie! Jednak świeże powietrze, ruch, szum wiatru, skały, słońce, odrobina cienia pod drzewem, trud włożony w wędrówke, pozwolą nam poczuć prawdziwy klimat. Odczujemy spotkanie z naturą na własnej skórze,

Powód 8: Wędrówka

Aktywność na świeżym powietrzu - dla naszego organizmu nie ma nic lepszego. Wzmacnia odporność, kondycję, obniża ciśnienie, dotlenia organizm i co najważniejsze pozwala spalić odrobinę kalorii. Pomimo zmęczenia i tak ciągnie nas do góry a to akurat zasługa hormonów szczęścia. Gdy już jesteśmy u celu? Możemy zrozumieć, po co to robimy i dlaczego jesteśmy właśnie w tym miejscu.

Powód 9: Ludzie

Biorąc pod uwagę aktualny ruch turystyczny w górach oraz wzrost popularności tego typu wypoczynku coraz częściej można spotkać tutaj przysłowiowego buraka, ale niech to Was nie odstrasza! Wystąpienie takiego zdarzenie maleje wraz z popularnością danego szlaku oraz w sytuacji, gdy robi się coraz ciężej i nie ma się komu pokazać. Tam, gdzie nie trafiają przypadkowi turyści spotykamy osoby, które doskonale wiedzą gdzie są i po co przyjechali. Możemy wymieniać się doświadczeniami, podpowiedzieć co, gdzie i jak, posłuchać górskich opowieści. Tacy ludzie mają do przekazania dużo ciekawych historii. Warto słuchać i korzystać z ich doświadczenia.

Powód 10: Czas

W górach po prostu zwalnia. Dzień trwa i trwa, a to co było wczoraj, było tak dawno, że już jest nieprawdą. Czas zastyga w miejscu.

A według Ciebie, dlaczego warto jechać w Tatry? Czekamy na opinie w komentarzach.

Katarzyna Durlik
@kasiekd_officialZobacz ofertę sklepu z akcesorimi i odzieżą turystyczną SZLAK.CO2018-06-24 14:32 1162 dlaczego warto odwiedzić Tatry, jechać w Tatry,

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie niewidoczny

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67