Boks reklamowy

10 mln w promesach od wojewody dla powiatów tatrzańskiego, nowotarskiego i gmin: Bukowina Tatrzańska, Szaflary i Nowy Targ

Wczoraj w siedzibie starostwa w Nowym Targu odbyło się uroczyste wręczenie promes w ramach programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej oraz na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Na rozdanie promes zaproszeni zostali m.in. starosta nowotarski Krzysztof Faber, starosta tatrzański Piotr Bąk, wójt gminy Szaflary Rafał Szkaradziński, wójt gminy Nowy Targ Jan Smarduch oraz wójt gminy Bukowina Tatrzańska Stanisław Łukaszczyk.Pojawił się też pełny garnitur podhalańskich parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości: senator Jan Hamerski,posłanka Anna Paluch i poseł Edward Siarka Rola gospodarza w tym wypadku przypadła wojewodzie Józefowi Pilchowi. 

Promesy, które wczoraj otrzymały podhalańskie samorządy są nie są realnym wsparciem finansowym, ale przyrzeczeniem otrzymania rządowych środków na pokrycie lokalnych inwestycji gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej oraz usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Najwięcej w tym rozdaniu promes dostał powiat nowotarski.

- To nie koniec tych promes, które do państwa tutaj dotrą - obiecywał wojewoda małopolski Józef Pilch w Nowym Targu - niebawem będą następne. Rząd postanowił wręczać państwu promesy na początku roku, by było z czego prowadzić inwestycje. Będziemy je państwu jeszcze przekazywać. Tych przywiezionych środków jest około 10 mln. Uważam, że to jest bardzo dużo jak na ten region - podkreślał.

Według Pilcha rząd obecnie chce większy nacisk położyć na profilaktykę, bo jak twierdzi wojewoda - lepiej wydać pieniądze na wały przeciwpowodziowe niż patrzeć na ludzkie tragedię. 

Na spotkaniu w Nowym Targu obiecał, że będzie częstym gościem w regionie, by po pierwsze gospodarskim okiem rzucić na prowadzone tutaj inwestycje i zobaczyć jak wygląda w terenie współpraca samorządów z politykami. 

Posłanka PiS Anna Paluch zauważyła, że szary obywatel nie rozróżnia przynależności dróg i dlatego warto w drogi inwestować na każdym szczeblu.

Poseł PiS Edward Siarka zwrócił uwagę wojewody na specyfikę terenu i żywiołowość górskich rzek, które rzadko powodują powodzie, ale w momencie wezbrania wyrządzają bardzo duże straty. 

Senator PiS Jan Hemerski dziękując wojewodzie przypomniał, ze potrzeby w tym regionie są bardzo duże i ciągle czeka się na dofinansowanie. 

Wojewoda Józef Pilch obiecał, że jeśli tylko spłyną pieniądze na kolejne zadanie i złożone projekty to je natychmiast przekaże dalej. 
- Ja już nawet nie chcę, żebyście przyjeżdżali do mnie mówił wojewoda - ja sam je tutaj przywiozę i sprawdzę, czy dobrze realizowane są inne projekty. 

Nowotarski starosta Krzysztof Faber zwracał uwagę na potrzebę szybkiego przekazywania środków finansowych samorządom, które w regionie najlepiej znają potrzeby lokalnych społeczności w zakresie komunikacyjnym. Mamy 3,5 km mostów w jednym powiecie - to specyfika górskich dróg i bylibyśmy w stanie nimi kilka zachodnich województw obdzielić - zauważył Faber 

Nowy Sącz - 80 mln na realizację inwestycji drogowych, 198 mln region Kraków,  ponad 40 mln region tarnowski - wyliczał wojewoda dowodząc, że rząd stawia na szybką komunikację w tym tez żeglugę śródlądową.

W Nowym Targu wojewoda zachęcał do większej współpracy w ramach programu "Mieszkanie dla młodych", walki ze smogiem, budowy spalarni w zamian za energię elektryczną i cieplną dla instytucji rządowych i samorządowych. Wojewoda chce osobiście na sesjach rad miast, gmin i powiatów informować o nowych rządowych programach i możliwościach pozyskiwania środków na ich realizację. Czeka na zaproszenia od samorządów 

Ten potężny, jak twierdzi wojewoda napływ środków na Podhale to wynik strategii rządu. Jego zdaniem poprzedni czas - nie był zbyt sprzyjający Małopolsce. Dzisiaj to chcemy nadgonić i robimy. i zrobimy. Jak będziemy jechać i będziemy wszędzie widzieć dźwigi i żurawie to znakiem tego, że idzie budowa, a jak budowa to rozwój gospodarczy, Przecież budownictwo nakręca gospodarkę - tłumaczył

O tym, że Małopolska goni Polskę B i A świadczą zdaniem wojewody inwestycje takie jak: budowa Zakopianki, trasy ekspresowej S 7, obwodnica Krakowa, obwodnica Nowy Sącz, Tarnów podłączenie pod autostradę - a nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa . Kolejne projekty realizowane będą w granicach 30, 40 mln zł. 

Wojewoda Józef Pilch w Nowym Targu zapewnił, że tempo inwestycyjne nie będzie maleć i on i jego partia wytrzymają go nawet do 2031 rok (wicepremier Morawiecki twierdzi, że PiS będzie dotąd rządził).

Urszula StarzykZobacz ofertę sklepu z akcesorimi i odzieżą turystyczną SZLAK.CO2017-03-14 08:35 663

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie niewidoczny

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67