Boks reklamowy

Uważaj... 13-ty i piątek

Strach przed piątkiem trzynastego jest nazywany trudnym słowem, tj.  paraskewidekatriafobią. Słowo to powstało z greckiego słowa paraskevi (piątek), dekatreis, co oznacza trzynasty, zaś fobia to po grecku strach. 13-ty w piątek od wieków sieje popłoch, bo przypisuje mu się złe moce. Gorsza jest ponoć sobota 14-go, a to już jutro.

Przeświadczenie, że 13-ty i piątek nie niesie nic dobrego towarzyszy ludzkości od czasów przedchrześcijańskich. 12-tka bowiem uznawana jest za liczbę szczęścia, a po szczęściu jak wiadomo trzeba się liczyć z nagromadzeniem zła. W kulturze Żydowskiej wiara w zło 13-tego sięga starożytności. To właśnie dnia 13-tego miesiąca adar (grudzień) Haman (dostojnik dworu króla perskiego, wezyr i ulubieniec króla Persji, Achaszwerosza) w liście (stary testament księga Estery 9) żądał wymordowania Żydów. Zamysłu jednak nie udało mu się doprowadzić do końca, bo ostatecznie Żydzi wymordowali tego dnia swoich wrogów. Te wydarzenia przypisały 13-tce symbole  śmierci i katastrofy.

13-tka okazała się śmiertelną dla Filipa Macedońskiego, który zginął w dniu uroczystości ślubnych Kleopatry i Aleksandra I z Epiru w październiku  336 r p.n.e. Filip Macedoński podczas uroczystości ślubnych mających być preludium do wielkiej inwazji Azji, w teatrze miał polecić wprowadzić na początku posągi 12 bogów  greckich i swój posąg jako 13. Filip Macedoński został zamordowany w chwili, kiedy zatrzymał się, by powitać zgromadzonych. Według średniowiecznych legend 12 czarownic i 13-ty szatan spotykało się na Łysej Górze 13-tego każdego miesiąca. 

W Europie wiarę w katastroficzne znaczenie 13-tki wzmocnił Filip IV Piękny. Feralnej daty 13 -go października 1307 r aresztowano Templariuszy oskarżając ich m.in o herezję , sodomię i bałwochwalstwo. W rzeczywistości Filip Piękny był po uszy zadłużony u zakonników. Postanowił więc pozbyć się wierzycieli, przejąć ich majątek  i tym samym wzmocnić swoją pozycję w państwie. Filip IV został przeklęty wraz z papieżem Klemensem V przez spalonego na stosie ostatniego mistrza zakonu Templariuszy  Jacques'a de Molay - ani jeden z nich nie przeżył roku. 

Chrześcijanie ponoć wierzą, że 13-tego umarł Chrystus. Samo jednak przekonanie o pechowości 13-tki pojawiło się na początku XX w. Feralność liczby zdają się sankcjonować filmy. Dotąd powstało przynajmniej 13-cie produkcji, których tematem jest piątek 13-tego. Według światowych sondaży ponad 17 mln ludzi na świecie boi się piątku 13-tego. Amerykanie omijają cyfrę 13 i 17 nawet w wieżowcach i dlatego zamiast nich są odpowiednio piętra 12 bis i 16 bis. Według badań CBOS przynajmniej połowa Polaków przy podejmowaniu decyzji kieruje się przynajmniej jednym przesądem. 

Lista zaś zabobonów i przesądów, którym hołdujemy jest diabelnie długa. Trzymamy więc kciuki, na widok kominiarza chwytamy się za guzik, nie otwieramy parasola w domu, odpukujemy w niemalowane, trzy szóstki uznajemy za symbol bestii i szatana, przy zbitym lustrze myślimy o siedmiu latach nieszczęścia, królicza łapaka jest symbolem szczęścia i ochrony przed złem, pecha ma przynosić czarny kot przebiegający drogę i nie przechodzimy pod rozstawioną drabiną , a lewa ręka swędzi nas na pieniądze, swędzenie prawej zapowiada gości, nie stawiamy torby na podłodze, by pieniądze z niej nie uciekały, mówimy będziesz bogaty-kiedy znajomego nie zauważymy, chuchamy trzy razy na znaleziony pieniądz, pasek lub apaszkę dajemy osobom , które chcemy do siebie przywiązać,bociana uważamy za zwiastuna dzieci i finansowego fartu, kukułka wieszczy nam czas zamążpójścia, albo gwarantuje że trzymany w tym momencie przez nas portfel zawsze będzie pełny, siódemce przypisujemy magiczne szczęście na każdej płaszczyźnie, zaś gwizdanie przywołuje złe moce i ponoć sprzyja przegwizdaniu grosza, butów nie kładziemy na stole by nie być biednymi, a do nowego portfela darowanego komuś wkładamy grosz, by pieniądze się go trzymały, łuski karpia mają nam gwarantować finansowy dobrobyt, nie pożyczamy w Wigilię by nie pożyczać rok cały, mężczyzna, który przychodzi do twojego domu w Wigilię to gwarant dobrobytu finansowego, znaleziona podkowa to symbol szczęścia i dostatku, darowany obraz Żyda z pieniążkiem( i z pieniążkiem za obrazem) wiszący nad frontowymi drzwiami obracany co szabas gwarantuje bogactwo domowi. 

Lista choć nie wyczerpuje wszystkich wierzeń i zabobonów powoduje, że moje oko prawe staje się łzawe, a lewe śmiewe nigdy nie pamiętam w którym miejscu nos swędzi na gości, albo tez na złość czy miłość. Piątek 13-tego jak mawiają filmowcy to nic. Sobota 14-go ponoć jest dniem zdecydowanie gorszym.

 Zobacz ofertę sklepu z akcesorimi i odzieżą turystyczną SZLAK.CO


Źródło: fot. Cartoon gift

2017-10-13 08:54 744 Wikipedia org,. warszawa,naszemiasto.pl, Biblia, Stary testament, Wordpress.pl, inf. własna

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie niewidoczny

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67

Warning: A non-numeric value encountered in /twoje-podhale.pl/modules/Site/Class/Seo.php on line 67